Dziedziczenie a wspólność majątkowa
Pytanie:
"Odziedziczyłem po dziadku spadek - mieszkane spółdzielcze własnościowe. Chcę tą nieruchomość wnieść jako darowiznę do wspólnego majątku, tak aby i żona mogła tym dysponować. Jakie koszty podatkowe poniosę z tego tytułu lub jak je obliczyć ? "
Odpowiedź prawnika: Dziedziczenie a wspólność majątkowa
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego darowizna może być dokonana tylko i wyłącznie na rzecz osoby fizycznej (a nie na rzecz wspólności majątkowej). Po stronie obdarowanych może stać więcej niż jedna osoba, możliwe jest więc obdarowanie obydwu małżonków. Przedmioty majątkowe nabyte w drodze darowizny w czasie trwania wspólności majątkowej stanowią jednak odrębny majątek każdego z małżonków, chyba że darczyńca postanowił inaczej. O tym, czy darowany przedmiot wejdzie, czy też nie, do majątku wspólnego małżonków będzie decydowała wola darczyńcy. Z przedstawionej sytuacji wynika jednak, że darczyńca będzie w tym przypadku jednocześnie osobą obdarowaną (jeśli przedmiot darowizny ma wejść do majątku wspólnego to również Pan będzie osobą obdarowaną), a taka sytuacja nie jest możliwa. Możliwe będzie jedynie podarowanie mieszkania Pana żonie. Mieszkanie to będzie wówczas wchodziło w skład majątku odrębnego żony, chyba że w umowie darowizny wyrazi Pan swoją wolę, aby wchodziło w skład majątku wspólnego. Zawarcie umowy darowizny będzie wiązało się przede wszystkim z kosztem jej sporządzenia. Oświadczenie darczyńcy powinno być bowiem złożone w formie aktu notarialnego. Kosztem więc będzie w tym przypadku sporządzenie aktu notarialnego przez notariusza. Nabycie własności rzeczy w drodze spadku będzie wiązało się również z obowiązkiem zapłaty podatku od spadków i darowizn. W przypadku darowizny obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na darczyńcy oraz na obdarowanym. Lepszym rozwiązaniem w tym przypadku byłoby umowne rozszerzenie wspólności majątkowej na mieszkanie wchodzące w skład Pana odrębnego majątku. Umowa o rozszerzeniu wspólności majątkowej powinna zostać sporządzona w formie aktu notarialnego (podobnie jak oświadczenie darczyńcy). Rozszerzenie wspólności majatkowej będzie więc wiązało się z kosztem sporządzenia aktu notarialnego, nie będzie jednak konieczne w tym przypadku uiszczenie podatku.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?