Dziedziczenie ekspektatywy

Pytanie:

"Mojej zmarłej mamie przypadałaby w listopadzie wypłata rekompensaty dla sfery budżetowej. Czy jako jedyny spadkobierca mam prawo do jej odbioru i w jaki sposób mogę to zrobić? "

Odpowiedź prawnika: Dziedziczenie ekspektatywy

Spadek to ogół praw i obowiązków należących do spadkodawcy w chwili jego śmierci i przechodzących na jego następców prawnych. W skład spadku wchodzą nie tylko prawa i obowiązki, ale także uzasadnione prawnie nadzieje na nabycie prawa (ekspektatywy). Zakładamy (nie znając bliżej szczegółów sprawy), iż właśnie o taki przypadek chodzi w pytaniu. Dla odebrania należnej rekompensaty przez spadkobiercę konieczne będzie uzyskanie postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku przez spadkobiercę (więcej na ten temat w poradzie Sądowe stwierdzenie nabycia spadku - początek drogi prawnej w postępowaniu spadkowym). Posiadając wspomniane powyżej orzeczenie należy wystąpić do właściwej jednostki budżetowej z roszczeniem wypłaty rekompensaty.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika