Dziedziczenie mieszkania a wspólność majątkowa

Pytanie klienta:

""W 1998 r. mój dziadek sporządził testament notarialnie i zapisał mi mieszkanie. Od 1999 pozostaję w związku małżeńskim. Dziadek zmarł w 2001 r. Czy moja żona może dysponować tym mieszkaniem? Jeżeli nie, to jak to prawnie załatwić by np.: w razie mojej śmierci czy wypadku mogła swobodnie nim zarządzać? ""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z art. 33. odrębny majątek każdego z małżonków stanowią m.in. przedmioty majątkowe (np. mieszkanie) nabyte przez dziedziczenie, chyba że spadkodawca inaczej postanowił. Jeżeli zatem Pana dziadek nie zastrzegł w testamencie, że przeznacza mieszkanie dla Pana i Pana żony, to mieszkanie nabyte w drodze dziedzieczenia w 2001r. wchodzi do Pana majątku odrębnego. Oznacza to, że Pana żona w chwili obecnej nie ma tytułu prawnego do dysponowania tym mieszkaniem. Jeżeli Pan chce, aby żona miała tytuł prawny do tego mieszkania ma Pan kilka możliwości. Może Pan dokonać darowizny kosztem swojego majątku odrębnego całości lub części mieszkania na rzecz majątku wspólnego małżonków, albo na rzecz majątku odrębnego żony; może Pan także spisać ważny testament (dla pewności najlepiej notarialnie), w którym zapisze Pan mieszkanie żonie (jeżeli jednak istnieją osoby, które są uprawnione do zachowku po Panu, to nie ma pewności, że żona rzeczywiście będzie dysponować tym mieszkaniem po Pana śmierci).

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.