Dziedziczenie po małżonku a rozdzielność majątkowa

Pytanie klienta:

""Jaka jest droga dziedziczenia spadku po jednym z małżonków, jeśli obowiązywała ich przez całe życie rozdzielność majątkowa? Dodam, że po śmierci męża pozostała z matką dwójką niepełnoletnich dzieci, a do spadku wchodzą m.in. spora ilość nieruchomości, samochód, papiery wartościowe itp.? ""

Odpowiedź prawnika:

Do dziedziczenia z ustawy (a więc gdy nie było testamentu) po małżonku (o ile małżonkowie nie byli w separacji lub nie są po rozwodzie) powołani są: żyjący małżonek oraz jego dzieci. W opisanej sytuacji, każde z nich będzie mieć udział w spadku w wysokości 1/3. Z chwilą otwarcia spadku między współspadkobiercami powstaje wspólność majątku spadkowego.
Jeżeli pomiędzy małżonkami panował ustrój rozdzielności majątkowej, do masy majątkowej wchodzi całość majątku osobistego zmarłego małżonka. Zatem, zakładając, że  rzeczy opisane w pytaniu w całości były własnością zmarłego, to każdy ze spadkobierców będzie miał udział w każdej rzeczy w  wysokości 1/3. Jeżeli natomiast, mąż miał, np. udział w nieruchomości w wysokości 1/2,  to ten udział jest dziedziczony, a więc każdy z tych spadkobierców posiadać będzie (1/2)/3=1/6 udziału. Jeżeli więc, np. również i  żona posiadała 1/2 udziału, to w wyniku spadkobrania jej udział wzrośnie o 1/6, czyli będzie wynosił 1/2+1/6=4/6.
Wyjście ze wspólności majątku spadkowego może nastąpić poprzez dokonanie działu spadku.