Dziedziczenie prawa pierwokupu
Pytanie:
"Czy prawo pierwokupu na rzecz osoby fizycznej może być dziedziczone na podstawie testamentu czy także wchodzi w skład dziedziczenia ustawowego? "
Odpowiedź prawnika: Dziedziczenie prawa pierwokupu
Prawo pierwokupu może podlegać dziedziczeniu zarówno na podstawie testamentu, jak również w wyniku dziedziczenia ustawowego. Zgodnie z komentarzem do Kodeksu cywilnego, autorstwa J. Góreckiego, za dopuszczalne należy uznać rozrządzenie w testamencie prawem pierwokupu istniejącym na rzecz spadkodawcy w chwili jego śmierci.
Na marginesie warto również zauważyć, iż do stania się uprawnionym z tytułu prawa pierwokupu, niekoniecznie trzeba być spadkobiercą. Spadkodawca może bowiem przyszłego uprawnionego z tytułu prawa pierwokupu uczynić jedynie zapisobiercą a nie spadkobiercą. W tej sytuacji zapisobierca ma prawo żądać od spadkobiercy przeniesienia na niego prawa pierwokupu, które następnie może w pełni wykonać (J. Górecki, Komentarz do art. 602 kodeksu cywilnego (Dz.U.64.16.93), [w:] J. Górecki, Prawo pierwokupu. Komentarz do art. 596-602 k.c. i innych przepisów regulujących prawo pierwokupu, Zakamycze, 2002).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?