Dziedziczenie własnościowego prawa do lokalu
Pytanie:
"Małżonkowie byli współwłaścicielami własnościowego mieszkania spółdzielczego. Po śmierci żony właścicielem pozostał małżonek. Czy jest on w tej chwili głównym najemcą tego mieszkania, czy istnieje obecnie pojęcie głównego najemcy. Czy pomimo, iż zmarła żona nie przekazała mu w testamencie (tylko synowi) tego mieszkania, jeszcze przed wdrożeniem postępowania spadkowego, mąż zmarłej może starać się w spółdzielni o uznanie go jedynym lub głównym najemcą tego lokalu. Czy może on na swoje nazwisko ustanowić prawo do użytkowania wieczystego (wpis do ksiegi wieczystej) tego mieszkania?"
Odpowiedź prawnika: Dziedziczenie własnościowego prawa do lokalu
Odpowiedź na zadane pytanie musi zostać poprzedzone pewnymi uwagami wstępnymi. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym, które nalezy odróżnić od prawa najmu, będącego prawem obligacyjnym. Własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego jest prawem zbywalnym i dziedzicznym. Państwo, jako małżonkowie, jeżeli istniała pomiędzy Wami ustawowa współność majątkowa, byli współwłaścicielami tego prawa. W przypadku śmierci jednego z małżonków, wspólność majątkowa wygasa a wszelkie prawa objęte wspólnościa ulegają podziałowi - zgodnie z domniemaniem w równych częściach - połowa wspólnego majątku przechodzi na Pana własność, a druga połowa zasila masę spadkową po zmarłym małżonku. Rozporządzenia majątkowe na wypadek śmierci mogą dotyczyc tylko masy spadkowej. Wobec powyższego, rozporządzenie dotyczące mieszkania, a przekazujące prawo do tego mieszkania synowi zmarłej, mogło dotyczyć tylko połowy tego mieszkania. Druga połowa stanowi własność małżonka zmarłej. Skutecznośc nabycia połowy tego prawa przez syna zmarłej zalezy od przyjęcia go w poczet członków spółdzielni. W powyższej sytuacji nie ma potrzeby uznawania kogokolwiek głównym najemncą lokalu - takie pojęcie w sferze prawnej nie występuje - gdyż prawo zamieszkiania w tym lokalu przysługuje Panu z racji własności spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Na mieszkaniu nie może być ustanowione prawo użytkowania wieczystego, gdyż prawo to może być ustanowione jedynie na gruntach stanowiących własnośc Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Wszelkie czynności dotyczące przedmiotowego mieszkania nie będą mogły byc dokonane bez przeprowadzenia post ępowania spadkowego. Należy więc najpierw wystąpić do sądu o stwierdzenie nabycia spadku
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?