Dzierżawca podatnikiem podatku od nieruchomości

Pytanie:

"Kto powinien uiścić podatek od nieruchomości, która została wydzierżawiona? Dzierżawca, czy zarządca? Chodzi o konkretny przypadek wydzierżawienia gruntu leśnego przez Nadleśnictwo pod działalność gospodarczą (grunt czasowo wyłączony z produkcji), konkretnie kamieniołom. W umowie dzierżawy nie został zawarty punkt, kto ma płacić podatek od nieruchomości w latach 2001-2002. Obecnie gmina domaga się zapłaty zaległego podatku wraz z odsetkami za nieruchomość. Nie do końca jest wiadome, czy podatek powinno zapłacić Nadleśnictwo (Skarb Państwa), czy kamieniołom, który ten teren dzierżawił."

Odpowiedź prawnika: Dzierżawca podatnikiem podatku od nieruchomości

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości.

Różnorodność poglądów na to, kto ma płacić podatek od nieruchomości w przypadku nieruchomości państwowych lub komunalnych spowodowała wystąpienie jednego z samorządowych kolegiów odwoławczych do Naczelnego Sądu Administracyjnego z pytaniem na którym z podmiotów - zarządcy czy posiadaczu zależnym (np. dzierżawcy) - ciąży obowiązek w podatku od nieruchomości, w sytuacji, gdy nieruchomość stanowiąca własność Skarbu Państwa została przekazana - na podstawie umowy zawartej z Lasami Państwowymi - posiadaczowi zależnemu, który we własnym imieniu i na własny rachunek prowadzi na niej działalność gospodarczą inną niż rolnicza lub leśna. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie pięciu sędziów w dniu 19 sierpnia 1996 r. podjął uchwałę (sygn. FPK 9/961) w której stwierdził, że w przypadku gdy w wyniku umowy cywilnoprawnej (np. umowy dzierżawy) zawartej z jednostkami organizacyjnymi Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe przekazano w posiadanie zależne nieruchomość stanowiącą własność Skarbu Państwa, obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości ciąży na posiadaczu zależnym (np. dzierżawcy nieruchomości).

Umowy dzierżawy zawierane przez Lasy Państwowe należy traktować, biorąc pod uwagę uzasadnienie powyższej uchwały, jako umowy zawarte bezpośrednio z właścicielem, o których obecnie mowa w art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Jeżeli zatem dana osoba zawiera umowę z Lasami Państwowymi, jest ona traktowana jako zawarta z właścicielem lasów państwowych, tj. Skarbem Państwa.

Należy podkreślić, iż orzecznictwo sądowe nie jest w Polsce prawem obowiązującym, jednakże ranga powyższego orzeczenia (uchwała pięciu sędziów NSA) pozwala sądzić, że będzie konsekwentnie stosowane przez organy podatkowe (wydaje się, iż orzeczenie to – mimo przeredagowania z dniem 1 stycznia 2003 r. przepisów o podatku od nieruchomości – pozostaje aktualne także obecnie).

Podobne kwestie były już poruszane w poprzednich odpowiedziach e-prawnika.pl m.in. w następującej: Podatek od nieruchomości.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika