Egzekucja a wniosek o ogłoszenie upadłości

Pytanie:

"Spółka złożyła do sądu wniosek u upadłość. Koniecznym też jest wnioskowanie o zawieszenie postępowań egzekucyjnych prowadzonych przez Komornika Sądowego. W jakiej formie należy złożyć taki wniosek, co musi zawierać, jakie załączniki są niezbędne? Czy w taki sam sposób można wnioskować o zawieszenie prowadzenia egzekucji przez Urząd Skarbowy? "

Odpowiedź prawnika: Egzekucja a wniosek o ogłoszenie upadłości

 Zgodnie z art. 39 prawa upadłościowego i naprawczego, sąd może w ramach zabezpieczenia zawiesić prowadzone przeciwko dłużnikowi egzekucje, zmienić lub uchylić zarządzenia tymczasowe wydane w celu zabezpieczenia roszczeń pieniężnych, w szczególności przez uchylenie dokonanych zajęć.

W tym celu potrzebny jest wniosek dłużnika. Zgodnie z poglądami wyrażonymi w komentarzu do ustawy (por. Prawo upadłościowe i naprawcze, A. Jakubecki, F. Zelder, Zakamycze 2003, str. 106-108), zawieszenie to jest możliwe, jeżeli złożono wniosek o upadłość możliwością zawarcia układu przy czym może dotyczyć wierzytelności objętych układem (choć autorzy wskazują również, że możliwy jest pogląd odmienny).

We wniosku należy, zawieszenia których konkretnie egzekucji domaga się dłużnik. Wnioskodawca powinien uzasadnić potrzebę takiego, właśnie sposobu zabezpieczenia. Można tutaj argumentować, przykładowo, że taki rodzaj zabezpieczenia jest potrzebny do kontynuowania działalności przedsiębiorstwa, a prowadzenie przedsiębiorstwa warunkuje możliwość zawarcia układu. Do wniosku powinny zostać dołączone odpowiednie postanowienia organów egzekucyjnych, tak by wskazać, że dana egzekucja się toczy i że np. zajęty został rachunek bankowy, czy też ruchomość.

Kwestie ogłoszenia upadłości na prowadzone postępowania egzekucyjne omawia odpowiedź: Egzekucja a postępowanie upadłościowe


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika