Egzekucja alimentów na rzecz pełnoletniego dziecka

Pytanie:

"Sprawę o zaległe alimenty do komornika zaniosła była żona, ale w międzyczasie syn skończył 18 lat. Czy teraz sprawę od komornika może wycofać/zawiesić syn zamiast byłej żony? "

Odpowiedź prawnika: Egzekucja alimentów na rzecz pełnoletniego dziecka

Jeżeli w opisanym stanie faktycznym chodzi o alimenty na rzecz syna, to po uzyskaniu przez niego pełnoletności, o dochodzeniu ich poprzez postępowanie egzekucyjne z pomocą komornika może decydować już samodzielnie. Matka przestała być już jego przedstawicielem ustawowym. Wydaje się więc, iż w takiej sytuacji syn może samodzielnie wnioskować do komornika w wstrzymanie postępowania egzekucyjnego. Jednak jak dotąd matka dziecka wystąpiła do komornika o wszczęcie egzekucji nie tylko jako jego przedstawiciel ustawowy, ale także osoba figurująća jako uprawniona do odbierania aliemntów na rzecz syna (prawdopodobnie to do jej rąk mają być wypłącane alimenty). Skoro tak, to komornik może postępować tylko zgodnie z doręczonym mu tytułem wykonawczym (w/w orzeczeniem). Aby to syn mógł samodzielnie decydować, konieczne będzie więc wystąpienie do sądu rodzinnego o zmianę wyroku w zakresie, w którym dotyczy on osoby, na ręce której mają być wypłacane alimenty.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • raiff 2019-05-26 18:57:57

    Moja mama przebywała zagranicą ojciec pozwał ją o alimenty które sąd mu przyznał. Mama nie przesyłała alimentów do rąk ojca bo nie była pewna że trafią do młodszego brata. W chwili obecnej brat ma już 19 lat a ojciec straszy matkę że poda ją do komornika o zaległośc ok 70 000zł. Czy ojciec może ubiegać się o zaległe alimenty brata który jest juz pełnoletni?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika