Egzekucja alimentów z wynagrodzenia bez komornika
Pytanie:
"Czy kierownik z radcą, bez udziału komornika, który o niczym nie wie, może zarządzić ściąganie alimentów z konta bankowego?"
Odpowiedź prawnika: Egzekucja alimentów z wynagrodzenia bez komornika
Z pytania wynika, iż chodzi o alimenty „ściągane” z wynagrodzenia za pracę, które jest wypłacane na rachunek bankowy pracownika. Odpowiedź brzmi „tak, mogą”. Wynika to wprost z artykułu 88 kodeksu pracy, zgodnie z którym „Przy zachowaniu zasad określonych w art. 87 potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych pracodawca może dokonywać również bez postępowania egzekucyjnego, z wyjątkiem przypadków gdy:
-
świadczenia alimentacyjne mają być potrącane na rzecz kilku wierzycieli, a łączna suma, która może być potrącona, nie wystarcza na pełne pokrycie wszystkich należności alimentacyjnych,
-
wynagrodzenie za pracę zostało zajęte w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej".
Jest to tzw. dokonywanie potrąceń w trybie uproszczonym przez pracodawcę (wspomniany kierownik reprezentuje tu pracodawcę) - poza sądowym postępowaniem egzekucyjnym - potrąceń z wynagrodzenia na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, do których zobowiązany jest pracownik na mocy orzeczenia sądu. Podstawę do dokonywania przez pracodawcę tych potrąceń stanowi wniosek wierzyciela z załączonym tytułem wykonawczym. W praktyce zatem nie ma potrzeby angażowania w to komornika i rzeczywiście komornik nie musi o niczym wiedzieć.
Pracodawca nie miałby do tego prawa, gdyby chodziło o pokrycie należności alimentacyjnych, gdy te należności mają być ściągane na rzecz kilku wierzycieli, a część wynagrodzenia, która może zostać potrącona, nie wystarcza na pełne ich pokrycie. Pracodawca nie może dokonywać poza postępowaniem egzekucyjnym potrąceń z wynagrodzenia na pokrycie należności alimentacyjnych także wówczas, gdy w stosunku do wynagrodzenia została wszczęta egzekucja sądowa lub administracyjna.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?