Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Egzekucja kwoty wypłaconych świadczeń alimentacyjnych od zobowiązanego do alimentacji następuje w trybie administracyjnym. Egzekucja może być przeprowadzona w stosunku do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, w tym zasiłku chorobowego. Organem egzekucyjnym jest Dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w egzekucji administracyjnej należności pieniężnych z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i należności pochodnych od składek oraz nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczenia społecznego lub innych świadczeń wypłacanych przez ten oddział, które nie mogą być potrącane z bieżących świadczeń.
Egzekucja może być przeprowadzona przez potrącenie odpowiedniej kwoty ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Możliwe jest dokonanie potrącenia należności alimentacyjnych z zasiłku chorobowego.
Potrącenia dokonuje się po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki i innych należności z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.
W pierwszej kolejności potrąca się zaległe należności alimentacyjne, jeżeli wierzyciel złożył oświadczenie, że dłużnik nie uiścił należności w inny sposób. Jeżeli następuje egzekucja świadczeń alimentacyjnych, jest ona ograniczona do wysokości 60% zasiłku chorobowego.