Egzekucja komornicza po spełnieniu świadczenia
Pytanie:
"W wyniku całkowitej spłaty zadłużenia alimentacyjnego, wystąpiłem do komornika o odstąpienie od egzekucji. Wiem, że komornik powiadomił o tym wierzyciela. Jestem przekonany, że odpowiedź komornika będzie odmowna. Wystąpię zatem do sądu ze skargą na czynności komornika. Czy postanowienie sądu potwierdzające zasadność skargi jest jednoznaczne z uchyleniem egzekucji? Czy takie postanowienie jest równoważne w skutkach z normalnym pozwem do sądu o odstąpienie od egzekucji? "
Odpowiedź prawnika: Egzekucja komornicza po spełnieniu świadczenia
W przypadku gdy dłużnik wykonał w całości zobowiązanie wynikające z tytułu wykonawczego, zawiadamia on o tym komornika przed podjęciem czynności egzekucyjnych oraz przedstawiając nie budzący wątpliwości dowód na pismie, że spełnił świadczenie. Komornik ma prawo dokonać oceny wiarygodności tego dokumentu i jeżeli uzna go za wystarczająco wiarygodny, odstąpi od dokonania czynności egzekucyjnej. Jednocześnie z wstrzymaniem się od dokonania czynności egzekucyjnych komornik zawiadomi o tym fakcie wierzyciela. Jeżeli wierzyciel potwierdzi przytoczone przez dłużnika fakty, komornik powinien umorzyć prowadzone postępowanie egzekucyjne. Jeżeli natomiast wierzyciel nie potwierdzi przytoczonych przez dłużnika okoliczności, może wnioskować komornikowi przeprowadzenie czynności egzekucyjnych, od których odstąpił na wniosek dłużnika. Stanowisko wierzyciela jest dla komornika wiążące. W takich okolicznościach wnoszenie skargi na czynności komornika nie jest zasadne, gdyż jego zachowanie polegające na dalszym prowadzeniu czynności egzekucyjnych będzie obiektywnie prawidłowe. Dłużnikowi w takim wypadku przysługuje powództwo o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności (art. 840 Kodeksu postępowania cywilnego). Powództwo o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności wytacza się przed sąd rzeczowo właściwy, w którego okręgu prowadzi się egzekucję. W pozwie powód powinien przytoczyć wszystkie zarzuty pod rygorem utraty prawa korzystania z nich w dalszym postępowaniu. Przede wszystkim należy podnieść zarzut, że świadczenie zostało spełnione w całości i przedstawić dowód spełnienia świadczenia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?