Egzekucja nawiązki z wyroku sądu karnego
Pytanie:
"Miałam wypadek komunikacyjny. Sprawca dostał wyrok w zawieszeniu i zasądzono mu grzywnę na rzecz schroniska i nawiązkę dla mnie. Do kiedy ma ją wypłacić? Jeśli się ociąga, jak powinnam postąpić?"
Odpowiedź prawnika: Egzekucja nawiązki z wyroku sądu karnego
Zgodnie z art. 46 § 1 Kodeksu karnego (K.k.), w razie skazania za przestępstwo spowodowania śmierci, ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia, przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub przestępstwo przeciwko środowisku, mieniu lub obrotowi gospodarczemu, sąd, na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej, orzeka obowiązek naprawienia wyrządzonej szkody w całości albo w części; przepisów prawa cywilnego o przedawnieniu roszczenia oraz możliwości zasądzenia renty nie stosuje się wówczas. Jednakże, zamiast obowiązku określonego wyżej, sąd może orzec na rzecz pokrzywdzonego nawiązkę w celu zadośćuczynienia za ciężki uszczerbek na zdrowiu, naruszenie czynności narządu ciała, rozstrój zdrowia, a także za doznaną krzywdę (art. 46 § 2 K.k.). Nawiązka stanowi roszczenie majątkowe zasądzone w wyroku sądu karnego. Takie roszczenie podlega egzekucji w razie braku dobrowolnego spełnienia świadczenia przez skazanego. Skazany powinien spełnić zasądzone świadczenie z chwilą, kiedy wyrok stanie się prawomocny. Jeśli tego nie uczyni, poszkodowana może doprowadzić do przymusowego wyegzekwowania zasądzonej kwoty przez komornika. Do komornika należy jednak dołączyć tytuł wykonawczy, a takim jest wyrok zaopatrzony w klauzulę wykonalności. W tym celu, poszkodowana winna złożyć wcześniej wniosek do sądu o nadanie wydanemu wyrokowi klauzuli wykonalności.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?