Egzekucja niezapłaconego mandatu
Pytanie:
"Jakie są konsekwencje braku uregulowania mandatu karnego? Jakie są możliwości jego egzekucji przez poborcę skarbowego, przy założeniu, że dłużnik uchyla się od zapłaty?"
Odpowiedź prawnika: Egzekucja niezapłaconego mandatu
W postępowaniu mandatowym można nakładać grzywnę w drodze mandatu karnego: 1) wydawanego ukaranemu po uiszczeniu grzywny bezpośrednio funkcjonariuszowi, który ją nałożył, 2) kredytowanego 3) zaocznego. W razie nie uregulowania mandatu kredytowego, ściągnięcie grzywny nałożonej w tej formie następuje w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Zgodnie z przepisami powołanej ustawy, organ egzekucyjny może prowadzić egzekucję z: - z pieniędzy, - z wynagrodzenia za pracę, - ze świadczeń z zaopatrzenia emerytalnego oraz ubezpieczenia społecznego, a także z renty socjalnej, - z rachunków bankowych, - z innych wierzytelności pieniężnych, - z praw z papierów wartościowych zapisanych na rachunku papierów wartościowych oraz z wierzytelności z rachunku pieniężnego, - z papierów wartościowych niezapisanych na rachunku papierów wartościowych, - z weksla, - z autorskich praw majątkowych i praw pokrewnych oraz z praw własności przemysłowej, - z udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, - z pozostałych praw majątkowych, - z ruchomości, - z nieruchomości, W przypadku mandatu zaocznego, w razie nieuiszczenia grzywny w terminie, organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę występuje do sądu o ukaranie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?