Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Na gruncie odpowiedzialności poręczycieli za poręczony dug obowiązuje zasada, że poręczyciel odpowiada za dług, jak współdłużnik solidarny. Oznacza to, że wierzyciel może żądać zaspokojenia całości roszczenia od każdego ze współdłużników solidarnych łącznie, od kilku spośród nich lub od każdego z osobna. Wierzyciel, który posiada współdłużników solidarnych ma większą możliwość zaspokojenia, gdyż może dochodzić egzekwować z majątku każdego ze współdłużników.
Do wyboru wierzyciela należy, z czyjego majątku się zaspokoić. Czy dochodzić należności tylko z majątku dłużnika głównego, czy również z majątku współdłużników solidarnych (takich jak poręczyciele). Podkreślić należy, iż komornik dokonując czynności egzekucyjnych, wykonuje tylko polecenia wierzyciela. To od wierzyciela zależy, przeciw któremu ze współdłużników skieruje egzekucję, do którego składnika majątku, jak również jaką wysokość roszczenia będzie egzekwował od danego dłużnika. W związku z tym, komornik nie ma samodzielnej kompetencji do podejmowania decyzji, czy wierzytelność będzie egzekwowana od każdego ze współdłużnika w w całości czy w części. Decyzję w tym względzie może podjąć wyłącznie wierzyciel. Do niego więc należałoby się zwrócić z prośbą o proporcjonalne rozłożenie egzekucji zasądzonych należności. Jednak decyzja wierzyciela w tym zakresie nie jest niczym związana, w związku z czym uzyskanie pozytywnej decyzji, w sytuacji gdy egzekucja z majątku pozostałych dłużników jest bezskuteczna, wydaje się być mało prawdopodobne.
Dłużnik solidarny, który spłacił cały dług może mieć roszczenie regresowe do pozostałych współdłużników. Jeżeli jeden z dłużników solidarnych spełnił świadczenie, treść istniejącego między współdłużnikami stosunku prawnego rozstrzyga o tym, czy i w jakich częściach może on żądać zwrotu od współdłużników. Jeżeli z treści tego stosunku nie wynika nic innego, dłużnik, który świadczenie spełnił, może żądać zwrotu w częściach równych. Część przypadająca na dłużnika niewypłacalnego rozkłada się między współdłużników.