Egzekucja roszczenia a skarga kasacyjna

Pytanie:

"Bank wniósł przeciwko mojej osobie jako dłużnika rzeczowego powództwo o 100.000 zł wraz z odsetkami za okres 5 lat , sąd pierwszej instancji w wyroku uznał roszczenie banku częściowo zasadne w ten sposób iż zasądził tylko kwotę 100.000 zł, natomiast odsetki sąd uznał przedawnione. W wyniku złożonej przeze mnie apelacji sąd drugiej instancji utrzymał zaskarżony wyrok w mocy. Mam zamiar złożyć kasację od wyroku drugiej instancji w przysługującym mi terminie. Czy w chwili obecnej, kiedy wyrok jest prawomocny i jednocześnie składam od tego wyroku kasację do SN , wierzyciel - w tym przypadku bank ma prawo wszcząć egzekucję z 1/2 mojego udziału nieruchomości zabudowanej salonem, czy też skoro składam kasację bank takiej egzekucji prowadzić nie może do czasu rozpoznania kasacji. Ponadto proszę o odpowiedź, co się stanie w sytuacji, kiedy bank dokona egzekucji z 1/2 udziału nieruchomości stanowiącej moją własność i mój udział zostanie sprzedany, a sąd kasacyjny, już po dokonanej sprzedaży w drodze egzekucji , uchyli wyrok drugiej instancji i przekaże sprawę do ponownego rozpoznania , to czy w tym przypadku będę mógł rościć odszkodowanie od banku za dokonanie przedwczesnej egzekucji?"

Odpowiedź prawnika: Egzekucja roszczenia a skarga kasacyjna

Tytułem wykonawczym jest, między innymi, prawomocny wyrok zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi oznacza, że zasądzone w nim roszczenie nadaje się do egzekucji.

Natomiast kwestie wykonania wyroku, w przypadku gdy wniesiono skargę kasacyjną reguluje art. 388 kpc. Zgodnie z tym przepisem, w razie wniesienia skargi kasacyjnej, gdyby na skutek wykonania orzeczenia stronie mogła być wyrządzona niepowetowana szkoda, sąd drugiej instancji może wstrzymać wykonanie zaskarżonego orzeczenia do czasu ukończenia postępowania kasacyjnego lub uzależnić wykonanie tego orzeczenia - a w razie oddalenia apelacji także orzeczenia sądu pierwszej instancji - od złożenia przez powoda stosownego zabezpieczenia. Postanowienie może być wydane na posiedzeniu niejawnym. Zabezpieczenie może również polegać na wstrzymaniu wydania powodowi sum pieniężnych po ich wyegzekwowaniu od pozwanego lub na wstrzymaniu sprzedaży zajętego majątku. Ponadto, do czasu upływu terminu do wniesienia skargi kasacyjnej wstrzymuje się z urzędu sprzedaż nieruchomości.

Zatem, jeżeli złoży Pan skargę kasacyjną (w postępowaniu przed SN wymagane jest zastępstwo procesowe-a zatem musi Pan posiadać adwokata bądź radcę prawnego), może Pan złożyć wniosek do sądu drugiej instancji o wstrzymanie wykonania orzeczenia do czasu ukończenia postępowania kasacyjnego, przy czym we wniosku należy wskazać, że jeżeli orzeczenie zostanie wykonane, grozi Panu niepowetowana szkoda. Należy zwrócić uwagę, że uwzględnienie wniosku zależy od decyzji sądu. Jeżeli wniosek taki uzwględniony to powód, albo w ogóle nie będzie mógł prowadzić egzekucji, albo będzie musiał złożyć zabezpieczenie. W drugiej sytuacji, egzekucja będzie mogła być prowadzona, ale w zależności od rodzaju zabezpieczenia - zajęty majątek nie będzie mógł zostać sprzedany lub wygzekwowane kwoty nie będą mogły byc przekazane wierzycielow, albo też nastąpi egzekucja z tego majątku, ale ewentualne roszczenia  dłużnika będą zabezpieczone przez powoda.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika