Egzekucja świadczeń niepieniężnych

Pytanie:

"Została przeprowadzona sprawa w sądzie cywilnym o przywrócenie gruntów do poprzedniego stanu, na tą okoliczność został wydany wyrok, chodziło o zaoranie kilku metrów łąki. Od momentu wydania wyroku upłynęło 3 lata i sąsiad, ani nie przywrócił łąki do stanu poprzedniego, ani nie przestrzega wyroku, jak również nie wypłacił mi zasądzonej kwoty. Jak w takiej sytuacji mam się zachować: czy zgłosić na Policję fakt niezaorania i nieprzestrzegania wyroku, czy bezpośrednio mam zwrócić się do Prokuratury. Jakimi przepisami mogę się podeprzeć?"

Odpowiedź prawnika: Egzekucja świadczeń niepieniężnych

Wykonanie wyroku wydanego przez sąd cywilny należy do organów egzekucyjnych, czyli sądu cywilnego i komornika, a nie Policji czy prokuratury. W celu "wymuszenia" na sąsiedzie wykonania wyroku, jeśli nie czyni on tego dobrowolnie, konieczne jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Jeśli wyrok jest zaopatrzony w klauzulę wykonalności (czyli "potwierdzenie" przez sąd, że wyrok jest prawomocny i nadaje się do wykonania), wierzyciel składa komornikowi wniosek o wszczęcie egzekucji. Klauzulę wykonalności nadaje wyrokowi sąd, w którym sprawa się toczyła. W celu nadania tej klauzuli wierzyciel powinien złożyć wniosek do sądu, od którego pochodzi wyrok (np. Sąd rejonowy w XXX, wydział cywilny). Jeżeli tytułem egzekucyjnym jest orzeczenie sądu, klauzulę umieszcza się na wypisie orzeczenia, czyniąc wzmiankę o jej wydaniu na oryginale orzeczenia. Po nadaniu wyrokowi klauzuli wykonalności, wykonanie wyroku przez dłużnika może być egzekwowane przez komornika. W tym celu wierzyciel powinien wnieść do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji. We wniosku należy wskazać świadczenie, które ma być spełnione, oraz sposób egzekucji. Do wniosku należy dołączyć tytuł wykonawczy (czyli odpis wyroku zaopatrzony w klauzulę wykonalności).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika