Egzekucja wynagrodzenia z umowy zlecenia

Pytanie:

"Współpracuję ze spółdzielnią mieszkaniową jako firma jednoosobowa i co miesiąc otrzymuję na konto wynagrodzenie za pracę wykonywaną na zlecenie w spółdzielni. Ponieważ mam dług w banku, a z różnych powodów nie był on spłacany regularnie, bank nasłał na mnie komornika. Ten zaś wszedł mi na konto i zajął wszystko, tzn. całość, jaką otrzymuję co miesiąc od spółdzielni. Jest to kwota 3000,00 brutto. Z tego muszę opłacić co miesiąc ZUS i podatek. Mam oprócz tego rodzinę tzn. żonę i córkę uczącą się w szkole podstawowej. Jednak komornik zabiera mi od kilku miesięcy całe 3000,00 zł. Czy komornik może zabrać całość moich pieniędzy i czyścić mi konto do zera? Co zrobić, aby obronić się przed komornikiem? Nadmieniam że chcę spłacać dług, ale mam teraz dodatkowy stres jakim jest ZUS i US (czy nie będę miał z nimi problemów?)."

Odpowiedź prawnika: Egzekucja wynagrodzenia z umowy zlecenia

W pytaniu mowa o egzekucji prowadzonej z rachunku bankowego dłużnika, a w szczególności wynagrodzenia gromadzonego na tym rachunku i otrzymywanego przez dłużnika z tytułu umowy zlecenia. Należy uznać, iż organ egzekucyjny - komornik w sposób należyty i zgodny z przepisami prawa zajął całość tego wynagrodzenia na rachunku bankowym. Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia nie korzysta bowiem z ochrony tak, jak wynagrodzenie o pracę na podstawie przepisów kodeksu pracy (art. 87-90 kp) w zakresie kwoty wolnej od zajęcia w postępowaniu egzekucyjnym. Stąd w świelte przepisów kodeksu postępowania cywilnego regulujących egzekucję z rachunku bankowego oraz egzekucję z innych wierzytelności (art. 895 i nast. kpc) komornik mógł zająć kwotę wynagrodzenia bez żadnych wyłączeń.

Istotnie, w sytuacji opisanej w pytaniu może dojść do sytuacji, że w wyniku prowadzenia egzekucji z całości kwoty otrzymywanej miesięcznie przez dłużnika nastąpi powstanie zaległości w stosunku do urzędu skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Egzekucja będzie w takiej sytuacji prowadzona w oparciu o Ustawę o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Należy w tej sytuacji proponować jedynie zwrócenie się z pismem do organu egzekucyjnego z zarzutem, którego podstawą może być np. odroczenie terminu wykonania obowiązku lub rozłożenie na raty spłaty należności pieniężnej. Zarzut ten zostanie rozpatrzony po uzyskaniu stanowiska wierzyciela, z tym, że wypowiedź wierzyciela będzie dla organu egzekucyjnego wiążąca (art. 34 par. 1 Ustawy). Wniesienie przez dłużnika zarzutu w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego nie wstrzymuje tego postępowania. Organ egzekucyjny może jednak w uzasadnionych przypadkach wstrzymać postępowanie egzekucyjne lub niektóre czynności egzekucyjne do czasu rozpatrzenia zarzutu. W myśl art. 56 par. 1 Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji postępowanie egzekucyjne ulega zawieszeniu m.in. w razie wstrzymania wykonania, odroczenia terminu wykonania obowiązku albo rozłożenia na raty spłat należności pieniężnej. Ewentualne problemy związane z zaległościami wobec ZUS i US przybiorą konkretną formę wraz z uzyskaniem przez te instytucje tytułów wykonawczych wobec dłużnika, które stanowić będą podstawę prowadzenia postępowania egzekucyjnego w stosunku do dłużnika.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Bogumił 2015-04-02 14:13:05

    Na podstawie Art. 829 KPC punkt 5 u dłużnika zatrudnionego na umowę zlecenie nie podlegają egzekucji pieniądze w kwocie, która odpowiada nie podlegającej części płacy za czas do najbliższego terminu wypłaty, a u dłużnika nie otrzymującego stałej płacy - pieniądze niezbędne dla niego i jego rodziny na utrzymanie przez dwa tygodnie. Dlatego komornik nie ma prawa zając całego wynagrodzenia z umowy zlecenia jeśli jest to jedyny dochód dłużnika. Jeśli to zrobił, należy decyzję komornika zaskarżyć do odpowiedniego sadu oraz poinformować komornika o bezprawnym zajęciu całego wynagrodzenia ( powołując się na odpowiednie przepisy. Gdy komornik nie reaguje - skuteczne jest zagrożenie komornikowi powiadomieniem prokuratury o bezprawnym zajęciu pieniędzy - na czas wyjaśnienia komornik jest zawieszany w czynnościach, co wiaze sie dla niego ze stratami finansopwymi.

  • marta 2013-10-03 15:18:20

    pracuje w firmie 2 misiace na umowe zlecenie umowa jast co miesiac przedłuzana jestem sam to jedyne zrodło dochodu czy komornik ma prawo zabrac cała pensje

  • Agnieszka 2013-02-15 12:13:23

    Mam pytanie co moze zrobic osoba pracujaca na umowe o dzielo, aby uniknac zajecia calej pensji przez komornika. Chodzi tu o moja mame, ma dlugi mieszkaniowe. Ta mumowa o dzielo jest jej jedynym zrodlem dochodu, a ma na utrzymaniu pietnastoletniego syna. Prosze o pilna porade

  • pracownik sekcji 2013-01-18 18:03:56

    Małe sprostowanie. Kwota wolna od potrąceń dotyczy tylko wynagrodzenia rozumianego w świetle przepisów prawa pracy.

  • pracownik sekcji 2013-01-18 17:57:35

    Jeżeli ktoś świadczy pracę na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło i jest to jego jedyne źródło przychodu, wówczas wynagrodzenie z tego tytułu podlega ochronie tak jak wynagrodzenie otrzymywane z tytułu umowy o pracę. Wiele zależy w tej sytuacji od osoby naliczającej wynagrodzenie z umowy cywilno-prawnej bo odpowiadając komornikowi powinna zaznaczyć, że to jedyne źródło przychodu w związku z czym będzie potrącane tylko 50% wynagrodzenia pilnując jednocześnie kwoty wolnej od potrąceń. Trzeba tylko poinformować np. na piśmie, że nie osiągamy innych przychodów.

  • ARTUR GOWAR 2012-12-19 15:49:07

    UWAZAM ZA IDIOTYCZNY PRZEPIS,KTÓRY ZEZWALA KOMORNIKOWI NA ZJECIE WYNAGRODZENIA Z TYTUŁU UMOWY - ZLECENIA ORAZ ZAJECIE RACHUNKU BAN- KOWEGO.JAKIM PRAWEM PRZEPISY ZEZWALAJA BEZKARNIE ZABIERAC CZŁOWIE KOWI CAŁE WYNAGRODZENIE NIE POZOSTAWIAJAC MU PIENIĘDZY NA ZYCIE, OPŁATY CZY LEKARSTWA NIE MÓWIĄC O DZIECIACH I ZABEZPIECZENIU IM BYTU.JAKIM PRAWEM ZABIERA SIĘ WSZYSTKIE PIENIĄDZE ZA PRACĘ.UWAZAM,ZE ZMIENIC PRZEPISY I WPROWADZIC TAKIE ABY NIE PONIZAC GODNOSCI LUDZKIEJ A KOMORNIKOM ODEBRAC ŁATWE PIENIADZE,KTÓRE ZARA BIAJA KRZYWDZAC LUDZI I PANOSZAC SIE JAK UDZIELNI KSIAZETA,BEZ HONORU I AMBICJI.ROZUMIEM ZE EGZEKUCJE KOMORNICZE SA POTRZEBNE ALE NIE MOZNA POZWOLIC NA DEPTANIE LUDZI I ZABIERAC IM CAŁE WYNAGRODZENIE CZESTO ZA CIEZKA PRACE A NIE ZAWSZE CZŁOWIEK POTRAFI UDZWIGNAC CIEZAR ZADŁUZENIA.DOSYC PANOSZENIA SIE HIEN KOMORNICZYCH

  • Gość 2012-12-10 12:51:19

    Witam serdecznie!! Mam bardzo poważny dylemat i problem mam komornika jest ich dwóch i doszedł właśnie komornik z US mój pracodawca ma już dość korespondencji z nimi wszystkimi mialem umowę zlecenia w tej chwili mam umowę o pracę z zarobkiem najniższej krajowej . Myślę żeby rozpocząć własną działalność gospodarczą bym pracował jako pod spółka dla tego samego pracodawcy jak wszyscy inni ja jestem tylko wyjątkiem że mnie zatrudnił. Boję się czy jeżeli otworzę własną działalność że komornik mi zabierze właśnie wszystko a będę musiał mieć przecież na zus i podatki jak to zrobić i czy est jakiś ratunek zostaje mi tylko załorzenie działalności albo utrata pracy

  • mara 2012-01-14 15:16:42

    czy komornik może zająć całe wynagrodzenie za prace z umowy zlecenia


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika