Egzekucja z nieruchomości a lokal zastępczy
Pytanie:
"Posiadam własną nieruchomość - pawilon handlowy o pow. 450m2, który jest od 2002 roku pod egzekucją komornika sądowego. W międzyczasie zameldowałem na stały pobyt w tej nieruchomości osobę trzecią, to jest mojego przyjaciela, który jest obywatelem Stanów Zjednoczonych i obywatelem polskim. Komornik ogłosił licytację mojej nieruchomości. Czy w sytuacji, kiedy komornik sprzeda moją nieruchomość, to czy komornik lub nabywca nieruchomości, musi zapewnić osobie zameldowanej na pobyt stały inne mieszkanie i czy musi to mieszkanie odpowiadać takim samym standardom powierzchni i wyglądu jak moja nieruchomość? Nadmieniam że jako właściciel tej nieruchomości jestem również zameldowany w tej nieruchomości na pobyt stały. Czy również mojej osobie należy się mieszkanie w wyniku sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji? "
Odpowiedź prawnika: Egzekucja z nieruchomości a lokal zastępczy
Dopiero w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu (eksmisyjnym) sąd orzeka o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy. Obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu. W wyroku orzec można o uprawnieniu dla dwóch lub więcej osób, gmina jest obowiązana zapewnić im co najmniej jeden lokal socjalny. Lokalu socjalnego nie można odmówić jedynie kobiecie w ciąży, małoletniemu, niepełnosprawnemu lub ubezwłasnowolnionemu oraz sprawującemu nad takimi osobami opiekę i wspólnie z nią zamieszkałą, obłożnie chorym, emerytom i rencistom spełniającym kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej, osobie posiadającej status bezrobotnego, osobie spełniającej przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały. O lokalu socjalnym nie orzeka się na etapie licytacji nieruchomości, lecz na etapie wyroku eksmisyjnego. O lokalu nie orzeka komornik, lecz sąd. Jeśli w wyroku prawo do takiego lokalu przyznano komornik musi takie orzeczenie wykonać.
Art. 1046 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że jeżeli dłużnik ma wydać nieruchomość albo opróżnić pomieszczenie, komornik sądu, w którego okręgu rzeczy te się znajdują, wezwie dłużnika do dobrowolnego wykonania tego obowiązku w wyznaczonym stosownie do okoliczności terminie, po którego bezskutecznym upływie dokona czynności potrzebnych do wprowadzenia wierzyciela w posiadanie. Prowadząc egzekucję na podstawie tytułu nakazującego dłużnikowi opróżnienie lokalu lub pomieszczenia, komornik usunie z niego także osoby zajmujące lokal wraz z dłużnikiem, chyba że osoby te wykażą dokumentem, iż zajmowanie wynika z tytułu prawnego niepochodzącego od dłużnika (jest nim umowa najmu z dłużnikiem oraz użyczenie). Przeciw najemcy potrzebny jest wyrok eksmisyjny. Najemcy też powinien być zapewniony pomieszczenie tymczasowe. Nie stosuje się powyższego do opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika. Wykonując obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika na podstawie tytułu wykonawczego, z którego nie wynika prawo dłużnika do lokalu socjalnego lub zamiennego, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina wskaże tymczasowe pomieszczenie lub gdy dłużnik znajdzie takie pomieszczenie. Komornik nie może wstrzymać się z dokonaniem czynności, jeżeli wierzyciel wskaże tymczasowe pomieszczenie. Tymczasowe pomieszczenie powinno nadawać się do zamieszkania, zapewniać co najmniej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na jedną osobę, znajdować się w tej samej miejscowości lub pobliskiej, jeżeli zamieszkanie w tej miejscowości nie pogorszy nadmiernie warunków życia osób przekwaterowywanych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?