Egzekucja z nieruchomości obciążonej hipoteką

Pytanie klienta:

""Jak wygląda egzekucja z nieruchomości stanowiącej współwłasność dwóch osób, z których to tylko jedna jest dłużnikiem, przeciwko jednej toczy się postępowanie egzekucyjne? Czy może dojść do sprzedaży nieruchomości? Jak to wygląda? Jak wygląda egzekucja należności pieniężnych z nieruchomości obciążonej hipoteką w przypadku, gdy hipoteką obciążony jest tylko np. 50% udział w tej nieruchomości?""

Odpowiedź prawnika:

Nieruchomość może być obciążona hipoteką w całości albo w części stanowiącej udział współwłaściciela (nieruchomość musi być przedmiotem współwłasności w częściach ułamkowych). Jeżeli nieruchomość należy do kilku współwłaścicieli są możliwe dwie sytuacje:

  1. hipoteką jest obciążona cała nieruchomość
  2. hipoteką jest obciążona ułamkowa część nieruchomości stanowiąca udział współwłaściciela

Jeżeli nieruchomość będąca przedmiotem współwłasności kilku współwłaścicieli jest w całości obciążona hipoteką, to dłużnikami rzeczowymi są wszyscy współwłaściciele. Dłużnikiem osobistym jest natomiast ten ze współwłaścicieli, który zaciągnął dług. Jeżeli egzekucja będzie prowadzona z nieruchomości obciążonej hipoteką, to sprzedaży w drodze licytacji ulegnie cała nieruchomość.

 Poniżej zostanie omówiona druga sytuacja. Jeżeli egzekucja jest prowadzona do ułamkowej części nieruchomości, to o zajęciu nieruchomości są zawiadamiani wszyscy współwłaściciele. Stosuje się odpowiednio przepisy o egzekucji z nieruchomości. Sprzedaż w drodze licytacji dotyczy udziału w nieruchomości. Po przeprowadzeniu sprzedaży licytacyjnej przysądzeniu ulega udział w nieruchomości, która od tej pory będzie miał nowego współwłaściciela.