Eksmisja-opłata komornicza

Pytanie:

Jakie opłaty pobiera komornik w związku z przeprowadzeniem eksmisji?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

 Zgodnie z ustawach o komornikach sądowych i egzekucji koszty działalności egzekucyjnej komornika obejmują: 1) koszty osobowe i rzeczowe ponoszone w związku z prowadzoną działalnością egzekucyjną, 2) koszty ochrony zajętego mienia i niezbędnej ochrony osobistej oraz ubezpieczenia mienia kancelarii i własnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, 3) koszty przejazdów w miejscowości będącej siedzibą komornika, korespondencji, obrotu pieniężnego, przewozu drobnych ruchomości nie wymagających transportu specjalistycznego, 4) obowiązkowe opłaty na samorząd komorniczy ponoszone zgodnie z przepisami ustawy, 5) inne koszty niezbędne do wykonywania czynności egzekucyjnych oraz czynności przewidywane przepisami ustawy. Powyższe koszty komornik pokrywa z uzyskanych opłat egzekucyjnych. Ta sama ustawa stanowi, iż w sprawach o egzekucję świadczeń niepieniężnych i w innych przypadkach określonych w ustawie opłata jest stała. Opłata stała wynosi 40% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia między innymi za opróżnienie lokalu z rzeczy lub osób, z tym że odrębną opłatę pobiera się od każdej izby. Przy opróżnianiu lokali mieszkalnych nie pobiera się odrębnej opłaty od pomieszczeń stanowiących: przedpokoje, alkowy, korytarze, werandy, łazienki, spiżarnie, loggie i podobnych. Przy opróżnianiu pomieszczeń i lokali niemieszkalnych, w szczególności garażu, stajni, obory lub sklepu, pobiera się opłatę za każde pomieszczenie, jak za izbę.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

rybinski

3.10.2016 9:37:18

Re: Eksmisja-opłata komornicza

W 2014 roku spoldzielnia mieszkaniowa przekazala do komornika kwote prawie 4000tyzl. na przeprowadzenie eksmisji, a dwa dni przed planowana eksmisjie podpisalem ugode ze spoldzielnia ze zwroce dlugi wobec spldzielni a takze oddam spoldzieli kwote 4000zl za eksmisie ktorej nie bylo rozlozono mi na 24 raty i ja teraz zwrocilem sie do komornika o zwrot tej sumy ktora splacilem do spoldzielni , to komornik powiedziala mi ze tej kwoty mi nie odda czy mam isc do sadu o zwrot tych pieniedzy za eksmisje ktorej nie bylo

BarlomiejS

1.12.2015 19:26:33

Re: Eksmisja-opłata komornicza

To ile zapłacę komornikowi za eksmisję firmy z budynku mieszkalnego wynajętego jako biura, gdzie jest 32 pomieszczenia licząc korytarze, pom. socjalne, wc-ty, pokoje biurowe, garaż, kotłownia itp. ??? Z gory dziekuje za opdowiedz.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 23.10.2018

  Eksmisja na żądanie współlokatora

  Eksmisja z lokalu mieszkalnego może nastąpić na podstawie różnych przesłanek zawartych w przepisach prawa. Co istotne, z żądaniem orzeczenia eksmisji nie musi występować do sądu wyłącznie (...)

 • 18.11.2018

  Opłata za posiadanie psa

  Niektóre gminy wymagają opłaty za posiadanie tych zwierząt. Sprawdź, czy powinieneś zapłacić i na jakich zasadach.

 • 1.2.2018

  Opłaty za egzamin maturalny dla absolwentów z ubiegłych lat

  Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informacje dotyczące opłat za przystąpienie do egzaminu maturalnego. Opłata zarówno za przedmiot obowiązkowy, jak też dodatkowy, zarówno (...)

 • 14.7.2016

  Eksmisja w wyroku rozwodowym

         Jednym z fakultatywnych elementów wyroku rozwodowego, jest orzeczenie o eksmisji jednego z małżonków. Kiedy jest to możliwe i jakie przesłanki należy wykazać?

 • 18.12.2018

  Wysokość wskaźnika rocznej opłaty telekomunikacyjnej w 2019 roku bez zmian

  Wskaźnik opłaty na 2019 r. został ustalony na poziomie 0,05% rocznych przychodów przedsiębiorcy telekomunikacyjnego i pozostaje na tym samym, niezmiennym poziomie od 2009 roku.