Eksport usług czy sprzedaż krajowa

Pytanie:

"Jesteśmy Sp. z o.o. mającą siedzibę i miejsce prowadzenia działalności w Polsce, będącą podatnikiem podatku od towarów i usług. Wykonaliśmy usługę polegającą na wymianie sterownika w komputerze w Ambasadzie Rosyjskiej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Czy w/w usługę powinniśmy zakwalifikować jako eksport usług, wystawiając fakturę sprzedaży ze stawką VAT 0%? Czy Ambasada Rosji na terenie RP to teren odrębny, neutralny należący do Rosji?"

Odpowiedź prawnika: Eksport usług czy sprzedaż krajowa

Odnosząc się do kwestii dotyczącej uznania za terytorium Polski terenu ambasady należy stwierdzić, że przepisy ustaw podatkowych nie odnoszą się do kwestii terytorialności ambasad i konsulatów. Dlatego też należy powołać przepisy innych aktów prawnych.

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 12 października 1990r. o ochronie granicy państwowej (Dz. U. Nr 226, poz. 1944 ze zm.) granicą Rzeczypospolitej Polskiej jest powierzchnia pionowa przechodząca przez linię graniczną, oddzielająca terytorium państwa polskiego od terytoriów innych państw i od morza pełnego. Granica państwowa rozgranicza również przestrzeń powietrzną, wody i wnętrze ziemi.

Nie można zatem uznać poglądu, że teren Ambasady Rosyjskiej w RP, to teren leżący poza terytorium RP.  Zatem świadczenie usług na rzecz Ambasady Rosyjskiej w Polsce powinno być traktowane jak świadczenie usług na terytorium kraju. 


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • danuta 2014-11-07 17:45:17

    Niestety nie wydaje mi się aby wziął Pan pod uwagę wszystkie przepisy. Nie jestem zadowolona z odpowiedzi.

  • anna 2013-08-25 09:09:06

    Czy w tej sytuacji nie ma zastosowania paragraf 11 ust1 pkt2 Rozporządzenia M.F. w sprawie wykonania niektórych przepisó ustawy o podatku od towarów i usług. Moim zdaniem odpowiedź ta nie jest wyczerpująca.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika