Ekwiwalent pieniężny za używanie odzieży i obuwia

Pytanie:

Zatrudniam pracownika, któremu powinienem przydzielić odzież i obuwie ochronne, a jeżeli pracownik używa własnej odzieży i obuwia to powinienem wypłacić jemu ekwiwalent pieniężny. Jak ustalić wysokość ekwiwalentu pieniężnego wypłacanego pracownikowi, jeżeli pracownik używa własnej odzieży i obuwia oraz we własnym zakresie ją pierze i co jaki czas taki ekwiwalent powinien być wypłacany?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu lub ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego, pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny. Za używanie danej odzieży powinien być wypłacany jeden ekwiwalent. W sytuacji, gdy pracownik ponownie używa nowej odzieży, gdyż poprzednia mu się zużyła, to powinien otrzymać ponownie ekwiwalent.

Pracodawca jest obowiązany zapewnić zapewnić odpowiednio ich pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie odzieży i obuwia roboczego. Jeżeli pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY