Ekwiwalent za używanie własnej odzieży w pracy

Pytanie:

"Czy kierowca dostarczający do sklepów kosmetyki i chemię gospodarczą, który musi załadować i rozładować towary może mieć wypłacany ekwiwalent za używanie i pranie własnej odzieży, czy musi otrzymać odzież ochronną?"

Odpowiedź prawnika: Ekwiwalent za używanie własnej odzieży w pracy

Zasady przyznawania pracownikom odzieży roboczej oraz ustalanie ekwiwalentu za używanie własnej odzieży określają przepisy prawa pracy. Zgodnie z art. 237 7 § 1 k.p. pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach, jeżeli :- jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, - ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy. W związku z faktem, iż praca określona w zapytaniu polega na prowadzeniu samochodu, a także na czynnościach rozładunkowych, należy uznać, że są to wystarczające przesłanki aby zaliczyć ją do pracy, przy, której odzież pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu. Ponadto, na mocy § 2 w/w artykułu, pracodawca może w porozumieniu z zakładową organizacją związkową ustalić stanowiska pracy, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży roboczej. Jeżeli w danym zakładzie pracy nie działa organizacja związkowa, pracodawca dokonuje takich ustaleń z pracownikami delegowanymi przez załogę. W takim wypadku, pracodawca zobowiązany jest wypłacać ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej aktualne ceny za używanie przez pracownika własnej odzieży (§ 4 art. 237 ust. 7). Odpowiadając więc na zapytanie, należy uznać, że pracodawca jest zobowiązany do wydania odzieży roboczej, a w przeciwnym wypadku, w razie używania odzieży roboczej przez samego pracownika, do wypłacania ekwiwalentu odpowiadającemu aktualnym cenom.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika