Emerytura a prowadzenie własnej działalności gospodarczej

Pytanie:

"Jestem emerytem. Planuję założyć własną działalność gospodarczą. Czy mogę stracić emeryturę? "

Odpowiedź prawnika: Emerytura a prowadzenie własnej działalności gospodarczej

Prawo do emerytury ulega zawieszeniu lub zmniejszeniu na zasadach określonych w art. 104 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 nr 39 poz. 353). Dzieje się tak w sytuacji, gdy emeryt osiąga przychód z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego uważa się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie pozarolniczej działalności. Do obowiązków emeryta należy zawiadomienie organu rentowego o wykonywaniu działalności zarobkowej, nawet takiej, która nie powoduje obniżenia czy zawieszenia świadczeń emerytalnych. W przypadku podjęcia działalności gospodarczej należy zwrócić uwagę na fakt, że działalność ta objęta jest obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym i w związku z tym uzyskanie dochodu z takiej działalności może powodować zawieszenie lub zmniejszenie wypłacanej emerytury. Należy jednak przypomnieć, że przepisy o zawieszeniu lub zmniejszeniu świadczeń emerytalnych z powodu uzyskiwania innych dochodów nie znajdą zastosowania w stosunku do emerytów, którzy przekroczyli 60 (kobieta) lub 65 (mężczyzna) rok życia.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika