e-prawnik.pl Porady prawne

Emerytura na szczególnych warunkach a odprawa

Pytanie:

Czy osobie przechodzącej na emeryturę z tytułu opieki nad dzieckiem specjalnej troski przysługuje tzw. odprawa emerytalno - rentowa?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Emerytura na szczególnych warunkach a odprawa

28.3.2002

Na podstawie art. 92[1] § 1 kodeksu pracy, pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty inwalidzkiej lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Kodeks pracy nie różnicuje pracowników przechodzących na "normalną" emeryturę od pracowników, którzy przechodzą na emeryturę na szczególnych warunkach. Dlatego należy uznać, że odprawa emerytalna przysługuje także osobie, o której mowa w pytaniu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Rekompensata

Wanda Olędzka

16.1.2013 9:42:4

Rekompensata

Jestem na wczesniejszej emeryturze ze wzgledu na wiek i lata pracy. W tym roku kończę 60 lat. Mam udokumentowaną pracę 16lat w warunkach szkodliwych. Czy z chwilą przejścia po ukończeniu 60 lat na pełną emeryture należy mi się jakaś rekompensata w ponownym przeliczeniu emerytury? Ostatnio czytałam artykuł o jakichś rekompensatach właśnie w tej sprawie. Czy wogóle jest po co okazywać te dokumenty. Bardzo proszę o dokładną odpowiedz. Pozdrawiam!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ