Emerytura na szczególnych warunkach a odprawa

Pytanie:

"Czy osobie przechodzącej na emeryturę z tytułu opieki nad dzieckiem specjalnej troski przysługuje tzw. odprawa emerytalno - rentowa?"

Odpowiedź prawnika: Emerytura na szczególnych warunkach a odprawa

Na podstawie art. 92[1] § 1 kodeksu pracy, pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty inwalidzkiej lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Kodeks pracy nie różnicuje pracowników przechodzących na "normalną" emeryturę od pracowników, którzy przechodzą na emeryturę na szczególnych warunkach. Dlatego należy uznać, że odprawa emerytalna przysługuje także osobie, o której mowa w pytaniu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Wanda Olędzka 2015-01-16 09:42:04

    Jestem na wczesniejszej emeryturze ze wzgledu na wiek i lata pracy. W tym roku kończę 60 lat. Mam udokumentowaną pracę 16lat w warunkach szkodliwych. Czy z chwilą przejścia po ukończeniu 60 lat na pełną emeryture należy mi się jakaś rekompensata w ponownym przeliczeniu emerytury? Ostatnio czytałam artykuł o jakichś rekompensatach właśnie w tej sprawie. Czy wogóle jest po co okazywać te dokumenty. Bardzo proszę o dokładną odpowiedz. Pozdrawiam!!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika