Faktura korygujÄ…ca WDT i WNT w PKPiR
Pytanie:
"Prowadzimy działalność gospodarczą (PKPiR kasowo + vat). Handlujemy z Unią, i zdarzają nam się sytuacje zwrotu towaru zarówno w WDT jak i w WNT. Krajowe faktury korygujące zarówno sprzedaży jak i zakupów księgujemy w dacie wystawienia faktury korygującej w PKPiR. Tak samo postępowaliśmy z fakturami korygującymi WNT i WDT (księgowaliśmy w PKPiR w dacie wystawienia korekty, natomiast kurs średni NBP z faktury pierwotnej). Na infolinii podatkowej poinformowano nas , że faktury korygujące WNT i WDT należy zaksięgować w PKPiR w dacie pierwotnej faktury (należy się cofnąć , - pomimo że zwrot nastąpił w dacie faktury korygującej). Na infolinii poinformowali nas, że nie ma do tego podstawy prawnej, tylko jest orzecznictwo. W jakiej dacie prawidłowo należy zaksięgować w PKPiR faktury korygujące WDT i WNT? w dacie wstawienia tych faktur korygujących dotyczących zwrotu towaru, - czy tez w dacie pierwotnej faktury WDT/WNT?"
Odpowiedź prawnika: Faktura korygująca WDT i WNT w PKPiR
Zgodnie z zasadÄ… wyrażonÄ… w art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usÅ‚ug (dalej: „ustawa o VAT”) podstawÄ… opodatkowania jest obrót rozumiany jako kwota należna z tytuÅ‚u sprzedaży, która obejmuje caÅ‚ość Å›wiadczenia od nabywcy.
Jeżeli podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu podatnik powinien obniżyć podstawÄ™ opodatkowania w deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usÅ‚ugi otrzymaÅ‚ korektÄ™ faktury. Co do zasady podatnik powinien posiadać przed upÅ‚ywem terminu zÅ‚ożenia deklaracji potwierdzenie odbioru faktury korygujÄ…cej, jednak w przypadku WDT potwierdzenie takie nie jest wymagane. A zatem miesiÄ…cem rozliczenia takiej faktury korygujÄ…cej jest miesiÄ…c wystawienia faktury korygujÄ…cej.
Z kolei nabywca, który otrzymaÅ‚ fakturÄ™ korygujÄ…cÄ… jest upoważniony do podwyższenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu z miesiÄ…c, w którym fakturÄ™ otrzymaÅ‚ lub jest zobowiÄ…zany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiÄ…c, w którym fakturÄ™ otrzymaÅ‚. Zatem w momencie otrzymania od kontrahenta unijnego faktury korygujÄ…cej podatnik powinien pomniejszyć podstawÄ™ opodatkowania WNT wystawiajÄ…c wewnÄ™trznÄ… fakturÄ™ korygujÄ…cÄ…. Faktury takie powinny być ewidencjonowane i wykazywane w deklaracji VAT-7 w miesiÄ…cu ich otrzymania, jednakże wykazane w nich kwoty w walutach obcych należy przeliczyć na zÅ‚ote wedÅ‚ug kursu obowiÄ…zujÄ…cego na dzieÅ„ wystawienia faktury pierwotnej.
Należy wyraźnie zaznaczyć, że wskazane wyżej zasady dotyczÄ… sposobu rozliczenia faktur korygujÄ…cych w zakresie podatku VAT, odrÄ™bnÄ… kwestiÄ… jest natomiast problem dokonywania zapisów w podatkowych ksiÄ™gach w zwiÄ…zku z otrzymaniem faktur korygujÄ…cych.
Podatnicy prowadzÄ…cy podatkowÄ… ksiÄ™gÄ™ przychodów i rozchodów powinni postÄ™pować zgodnie z zasadami zawartymi w RozporzÄ…dzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej ksiÄ™gi przychodów i rozchodów. PodstawÄ™ korekty zapisów w ksiÄ™dze podatkowej mogÄ… stanowić dowody ksiÄ™gowe, m.in. faktury korygujÄ…ce wystawione przez sprzedawcÄ™ towaru lub usÅ‚ugi.
Zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym przez organy podatkowe (m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 18 marca 2009 r., nr ITPB1/415-818/08/MR, a także Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 8 września 2008 r., nr ILPB1/415-407/08-4/AG), w sytuacji gdy faktura pierwotna prawidłowo dokumentowała zdarzenie gospodarcze, to odbiorca faktury korygującej powinien ująć tę fakturę w księdze podatkowej na bieżąco.
Natomiast w sytuacji, gdy sprzedawca towaru lub usÅ‚ugi wystawia fakturÄ™ korygujÄ…cÄ… w zwiÄ…zku z udzieleniem rabatu, otrzymaniem zwrotu sprzedanych towarów, podwyższeniem ceny, czy też stwierdzeniem pomyÅ‚ki w cenie, stawce lub kwocie VAT bÄ…dź w innej pozycji faktury, nabywca po otrzymaniu faktury korygujÄ…cej powinien dokonać stosownej korekty zapisów w podatkowej ksiÄ™dze przychodów i rozchodów w miesiÄ…cu, w którym dany koszt zostaÅ‚ zaksiÄ™gowany. Jeżeli bowiem podatnik nie skoryguje zapisu w ksiÄ™dze dokonanego na podstawie bÅ‚Ä™dnie wystawionej faktury pierwotnej – naraża siÄ™ na zarzut ustalenia kosztu w nieprawidÅ‚owej wysokoÅ›ci.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?