Korekta do faktury zaliczkowej

Pytanie:

"Klient kupuje od nas towar za pośrednictwem firmy leasigowej. Do nas wpłaca zaliczkę, my podpisujemy z leasingiem porozumienie, że zaliczka wpłacona przez klienta jest zaliczona na poczet płatności firmy leasingowej. Dla leasingu wystawiamy fakturę na całą kwotę. Czy w takim przypadku powinna zostać wystawiona faktura dla klienta na zaliczkę, którą od niego otrzymałam i następnie powinna zostać wystawiona korekta? "

Odpowiedź prawnika: Korekta do faktury zaliczkowej

Ocena skutków prawnych wpłaconej kwoty pieniężnej zależy wyłącznie od umowy zawartej pomiędzy zamawiającym, a sprzedawcą. Jeżeli wpłacona kwota stanowi nie zaliczkę, ale kaucję (świadczenie o charakterze gwarancyjnym mające zapewnić odbiór zamówionego towaru przez zamawiającego), wówczas jej wpłacenie nie powoduje obowiązku wystawienia faktury VAT. Złożenie zabezpieczenia nie stanowi bowiem czynności opodatkowanej w rozumieniu art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług. Dopiero w trakcie zmiany charakteru wpłaty nastąpi uznanie jej za zaliczkę wpłaconą przez firmę leasingową, powinno to jednak nastąpić na podstawie trójstronnego porozumienia. W takim wypadku faktura zaliczkowa powinna zostać wystawiona na firmę leasingową w związku z zapłatą zaliczki w dacie zmiany charakteru wpłaty. Jeżeli jednak wpłacona kwota stanowiła zaliczkę, a strony rozwiązały umowę sprzedaży (i zawarta została umowa z firmą leasingową), wówczas powinno nastąpić wystawienie faktury zaliczkowej na klienta firmy leasingowej, wraz z późniejszą fakturą korygującą w związku z wycofaniem zaliczki (ze zmianą jej charakteru).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika