Fakturowanie kosztów zastępstwa procesowego

Pytanie:

"Przeciwko nam toczyło się postępowanie sądowe w sądzie gospodarczym. Niestety wyrok był dla nas niekorzystny. Wierzyciel nie wykazał się cierpliwością i dochodził należności przez komornika. Należność została spłacona w całości, łączenie z kosztami zastępstwa procesowego oraz kosztami komorniczymi i odsetkami. Zapewne wierzyciel otrzymał fakturę VAT za zastępstwo procesowe od Radcy Prawnego i ta faktura pewnie została zaksięgowana w ich koszty. Zapewne podobnie jest w przypadku kosztów komorniczych. Czy mamy prawo domagania się od wierzyciela refakturowania na nas opłaconych (zwróconych) przez nas kosztów zastępstwa procesowego?"

Odpowiedź prawnika: Fakturowanie kosztów zastępstwa procesowego

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), podatnicy, o których mowa w art. 15 ustawy, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży (...).

Natomiast art. 2 pkt 22 ww ustawy stanowi, że przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W przypadku  zwrotu kosztów zastępstwa procesowego wierzycielowi obowiązek zwrotu tych kosztów wynika z orzeczenia sądowego. Wierzyciel nie dokonał zatem sprzedaży na rzecz podatnika - w szczególności nie świadczył na jego rzecz usługi. Dlatego też zwrot kosztów zastępstwa procesowego wierzycielowi nie powinien być udokumentowany przez wierzyciela fakturą VAT.

Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych (por. postanowienie Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto z 27.07.2005 r. w sprawie interpretacji prawa podatkowego, sygn. PP-1/443-52/30797/05/219365/107/115/DP).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika