Firma osoby fizycznej a nazwa przedsiębiorstwa

Pytanie:

"Czym różni się firma osoby fizycznej od nazwy przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 551 pkt. 1 Kodeksu cywilnego?"

Odpowiedź prawnika: Firma osoby fizycznej a nazwa przedsiębiorstwa

Konieczne jest rozróżnienie pomiędzy firmą osoby fizycznej oraz nazwą przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 551 pkt 1 k.c. Rozróżnienie to jest o tyle istotne, iż firma osoby fizycznej nie stanowi składnika przedsiębiorstwa a nazwa przedsiębiorstwa już tak. Wyliczenie składników przedsiębiorstwa obejmuje na pierwszym miejscu jego nazwę.
Nazwą jest takie oznaczenie słowne, które indywidualizuje co do tożsamości konkretne przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części, odróżniając je od innych przedsiębiorstw.
Natomiast firma jest oznaczeniem przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną lub prawną (art. 434 i 435 k.c.). Nazwa indywidualizująca przedsiębiorstwo osoby prawnej (art. 435 § 1) albo jednostki organizacyjnej niebędącej osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną (art. 331 § 1 w zw. z art. 431 k.c.), może mieć takie samo brzmienie jak firma; natomiast firma osoby fizycznej będąca jej imieniem i nazwiskiem może być nazwą przedsiębiorstwa tylko wtedy, gdy oprócz imienia i nazwiska przedsiębiorcy obejmuje także określenie indywidualizujące przedsiębiorstwo (art. 434).

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika