Firma windykacyjna a postępowanie spadkowe

Pytanie:

"Mąż zmarł. W bankach długi. Każda firma windykacyjna została powiadomiona. Chcą teraz przesłania aktu zgonu męża . Czy wysłać firmie ten akt zgonu męża?"

Odpowiedź prawnika: Firma windykacyjna a postępowanie spadkowe

Najprawdopodobniej w przypadku, gdy firmy windykacyjne domagają się nadesłania aktu zgonu, jest im on potrzebny do przeprowadzenia postępowania spadkowego po zmarłym.

Firmy windykacyjne były wierzycielami męża. Zgodnie natomiast z art.1025 par. 1 Kodeksu cywilnego sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. W doktrynie przyznaje się, że osobą mającą w tym interes są także wierzyciele spadkodawcy.

Dzieje się tak dlatego, że zgodnie z art. 922 kodeksu cywilnego w skład spadku wchodzą prawa i obowiązki zmarłego. Jeżeli więc zmarły był stroną umów kredytowych, to długi te przechodzą na spadkobierców dłużnika. Firmy windykacyjne są więc zainteresowane przeprowadzeniem postępowania spadkowego, aby mieć dowód w formie orzeczenia sądowego, kto jest spadkobiercą, a zatem kto odziedziczył długi i przeciwko komu można teraz skierować egzekucję.

Może więc Pani przesłać kserokopię takiego aktu, lecz nie ma Pani takiego obowiązku. Wysyłając taki dokument przyczyni się Pani de facto do tego, że firma windykacyjna będzie mogła szybciej odzyskać swoje długi poprzez skierowanie egzekucji do spadkobierców dłużnika (a zatem – w pierwszej kolejności do żony i dzieci).

W zależności więc od tego, czy zmarły poza długami pozostawił też jakiś majątek, sugerujemy bądź odrzucenie spadku, bądź przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

O tym, jakie skutki mają wyżej wymienione czynności, przeczyta Pani w naszych informacjach prawnych:

Odrzucenie spadku - czy nieograniczone czasowo? Jakie są jego skutki?

Odrzucenie spadku zawierającego długi

Uniknięcie odpowiedzialności za długi spadkowe

Przyjęcie spadku - co to jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika