Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Sam fakt zawarcia ponownego związku małżeńskiego nie stanowi podstawy do odebrania uprawnionej renty rodzinnej (inaczej jest w przypadku alimentów przyznanych małżonkowi po rozwodzie). Zgodnie bowiem z art. 101 ustawy o emeryturach i rentach z FUS prawo do świadczeń ustaje:
-
gdy ustanie którykolwiek z warunków wymaganych do uzyskania tego prawa;
-
ze śmiercią osoby uprawnionej.
Jeśli żadna z powyższych przesłanek nie zachodzi, to Pana matka, nawet po ponownym do zawarciu małżeństwa, ma prawo do pobierania renty rodzinnej. Warto jednak zwróć uwagę na fakt, czy ponowna zmiana stanu cywilnego Pana matki nie pociągnie za sobą np. zatrudnienia czy współpracowania w firmie nowego męża. Taka bowiem sytuacja może powodować zmniejszenie a nawet zawieszenie wypłaty świadczenia.
Powtórne zamążpójście Pana matki nic nie zmieni w sytuacji Pana jako spadkobiercy ustawowego. Z ustawy do dziedziczenia są bowiem w pierwszej kolejności powołani małżonek oraz dzieci spadkodawcy. Jeżeli Pana matka umrze pozostawiając po sobie długi wchodzące do spadku to Pan jako spadkobierca będzie również za te długi odpowiadał. Przy czym jeśli kolejny małżonek Pana matki przeżyje ją, jako spadkobierca będzie również ponosił za nie odpowiedzialność. Jeśli zatem chce Pan uniknąć odpowiedzialności za te długi, Pan i Pańskie córki powinniście odrzucić spadek, nawet w przypadku powtórnego zamążpójścia matki.