Wyprowadzenie nieruchomości ze spółki a podatek
Pytanie:
"Dwóch wspólników spółki cywilnej zakupiło nieruchomość do działalności spółki, zakup nastąpił przy współudziale żon jako współwłaścicieli majątkowych. Obecnie chcielibyśmy wyprowadzić tą nieruchomość ze spółki. Jakie obciążenia podatkowe będą czekały wspólników jako zbywających i te same osoby fizyczne jako nabywających nieruchomość?"
Odpowiedź prawnika: Wyprowadzenie nieruchomości ze spółki a podatek
Z treści pytania wynika, że wspólnicy spółki zamierzają wycofać przedmiotową nieruchomość z działalności gospodarczej i przeznaczyć ją na użytek prywatny. W związku z powyższym wskazać należy, iż czynność ta na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych nie wywoła żadnych skutków. Obciążenie podatkowe powstanie dopiero z chwilą sprzedaży nieruchomości (także udziału w nieruchomości). Przychód taki będzie stanowił przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, nawet jeśli sprzedaż ta nastąpi długo po wycofaniu nieruchomości z działalności gospodarczej (przy czym odróżnić należy sprzedaż od wskazanej w pytaniu czynności wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej).
Inaczej się rzecz będzie miała na gruncie VAT. Nieodpłatne przekazanie nieruchomości może podlegać na gruncie tej ustawy opodatkowaniu (por. art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług). Stanie się tak, jeśli przy nabyciu przedmiotowej nieruchomości Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?