Forma porozumienia w sprawie alimentów

Pytanie:

"Czy porozumienie między małżonkami dotyczące wysokości alimentów na dziecko powinno być zawarte na piśmie, czy wystarczy ustnie? I jaką wartość mają takie prywatne oświadczenia? Chodzi o niepłacenie alimentów. "

Odpowiedź prawnika: Forma porozumienia w sprawie alimentów

Oboje rodzice mają obowiązek dostarczania środków utrzymania dzieci. Nie ma znaczenia forma wspomnianego w pytaniu porozumienia, bowiem nie ma ono mocy prawnejz punktu widzenia na przykład postępowania egzekucyjnego (prowadzonego w celu pozyskania należnych alimentów). Jeżeli do tej pory nie orzekał w tej sprawie sąd i wypłata alimentów nie odbywa się na podstawie orzeczenia sądu, to w sytuacji, gdy jedno z rodziców nie dostarcza środków utrzymania na dziecko pomimo obowiązku, drugie z rodziców powinno udać się do sądu rodzinnego z pozwem o zasądzenie alimentów. Dopiero orzeczenie w tej sprawie stanowić będzie tytuł wykonawczy, czyli podstawę do wszczęcia postępowania egzekucyjnego w celu ściągnięcia alimentów. Zobowiązanie się jednego z rodziców czy to ustnie, czy to na piśmie do "płacenia alimentów" nie ma większego znaczenia, gdyż obowiązek ten wypływa nie z takiego zobowiązania, ale z samej ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika