Formy czynności procesowych
Pytanie:
"Sądy rozstrzygają sprawy i tytułują je różnie, zależnie od rodzaju sprawy. Kiedy dawany jest określony tytuł, np. ugoda, wyrok, orzeczenie, postanowienie itd.?"
Odpowiedź prawnika: Formy czynności procesowych
Oznaczenie konkretnego dokumentu jako wyrok czy postanowienie służy przede wszystkim wskazaniu, z jakim dokumentem mamy do czynienia i wskazaniu, jaka czynność procesowa jest dokumentowana. O tym w jakiej formie zostanie załatwiona określona kwestia decydują przepisy prawa.
Przykładowo: według kodeksu postępowania karnego wyrok może być wydany wówczas, gdy ta ustawa przewiduje obowiązek jego wydania. Jeżeli ustawa nie wymaga wydania wyroku, sąd wydaje postanowienie. Z kolej w kwestiach nie wymagających postanowienia prezes sądu, przewodniczący wydziału, przewodniczący składu orzekającego albo upoważniony sędzia wydają zarządzenia.
W postępowaniu cywilnym z kolei w wyroku sąd orzeka co do istoty sprawy (w postępowaniu nieprocesowym jest to postanowienie co do istoty sprawy). Postanowieniem - w procesie - sąd rozstrzyga kwestie "poboczne", nie rozstrzyga w nich co do istoty sprawy; natomiast w postępowaniu nieprocesowym także istotę sprawy sąd rozstrzyga postanowieniem. Zarządzenia są wydawane wówczas, gdy przepis prawa przewiduje taką formę czynności.
Termin „orzeczenie” jest nazwą zbiorczą, która obejmuje wyrok i postanowienie, a także nakazy zapłaty w postępowaniu cywilnym. Zarządzenie nie jest orzeczeniem.
Z kolei ugoda jako dokument jest zapisem konkluzji i porozumień, do których doszły strony w postępowaniu mediacyjnym czy pojednawczym.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?