Godziny nadliczbowe pracownika niepełnosprawnego

Pytanie:

"Pracownik niepełnosprawny z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności na swój wniosek otrzymał zgodę lekarza medycyny pracy na pracę w wymiarze 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. Czy "ósma" godzina pracy wyżej wymienionego jest godziną nadliczbową, czy godziną nadliczbową byłaby dopiero ewentualna dziewiąta godzina pracy, oczywiście po wcześniejszym uzyskaniu zgody lekarza? Nadmieniam, że pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. "

Odpowiedź prawnika: Godziny nadliczbowe pracownika niepełnosprawnego

Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo – tak w przedstawionym stanie faktycznym. Poza tym osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Wymiar czasu pracy wyżej wskazany obowiązuje od dnia następującego po przedstawieniu pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Uregulowań wyżej wymienionych nie stosuję się w stosunku do osób niepełnosprawnych (w tym z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności) gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę. W takim przypadku godzina nadliczbową będzie 9 godzina pracy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • M 2016-10-31 10:39:18

    Co w przypadku, gdy niepełnosprawny (umiar./znaczny st.) doniósł orzeczenie po kilku przepracowanych miesiącach? Jak potraktować ósmą godzinę pracy przez te miesiące - czy wypłacić za to dodatkowe wynagrodzenie jak za nadgodziny, czy za ósmą godzinę dodatkowo płaci się dopiero od czasu doniesienia orzeczenia?

  • Milena 2016-07-17 10:15:28

    A o co chodzi z wyrokiem SN z dnia 6 lipca 2005 roku w którym mówi on że 8 godzina jest godziną nadliczbową.

  • sonice 2016-07-02 13:07:53

    A o co chodzi z wyrokiem SN z dnia 6 lipca 2005 roku w którym on mówi że pracownik niepełnosprawny chociaż posiada zaświadczenie od lekarza o wydłużeniu normy czasu pracy do 8 to i tak za 8 godziną pracy należą mu się nadgodziny, ponieważ skoro taką samą pensję dostawałby za 7 godzin jak i za 8 to jest to dla niego krzywdzące a pensji się zrzec nie można.A według Art. 18. § 1. Postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy.

  • p 2013-03-26 00:09:49

    czy pracownik ktory miałleki stpien od listopada 2010r i odwowałsie i dostał umiarkowany po 4 miesiacach z odzuceniem całej decyzji wcesniejszej co było przyznane lekki to pracodawca powinien pracownikowi zapłacic za te godziny dodatkowe chodzi tu o 1godz bo powinien robic po 7 ale na poczatku miał lekki stpien to robiłpo 8 az sie odwołał

  • pytanie 2012-01-15 13:35:36

    Czy "wniosek" osoby niepełnosprawnej z stopniem umiarkowanym musi byc podpisywany co roku dla pracodawcy?Mowa o umowie w pełnym wymiarze pracy.

  • Beata C_L 2011-03-15 15:01:33

    zatrudniamy pracownika z orzeczoną niepełnosprawnością w st. umiarkowanym w pełnym wymiarze etatu. Pracownik pracował w miesiącu lutym 2011 w godzinach nadliczbowych (mamy zgodę lekarza). Czy jego stawkę miesięczną dzielimy na 160 godz. (norma dla pełnoetatowego pracownika), czy na 140 godz.? Pracownik korzysta ze skróconego dnia pracy i pracuje 7 godzin dziennie.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika