Godziny nadliczbowe w delegacji zagranicznej
Pytanie:
"W związku z charakterem mojej pracy zawodowej większość czasu pracy spędzam w delegacjach zagranicznych. Pracuję jako handlowiec odpowiadający za kontakty i sprzedaż do klientów zagranicznych. W ubiegłym roku było to około 150 dni spędzonych na wyjazdach służbowych poza granicę kraju. Moja praca polega na spotkaniach z klientami, osobistej penetracji lokalnych rynków (np. wizyty w hipermarketach, etc.) oraz obsługi bieżącej korespondencji. W trakcie jednego dnia pobytu zagranicą mój rozkład zajęć wygląda następująco: od rana do godzin popołudniowych spotkania z klientami, po południu do ok. godz. 19 wizyty w marketach i wieczorem po godz. 20 zasiadam do kolacji biznesowej z klientem lub biorę się za obsługę korespondencji co wynika z moich zadań. Zatem dzień pracy w delegacji trwa od minimum 10 do ok. 14 godzin. Na potwierdzenie tego posiadam np. kopie korespondencji z datą i godziną wysłania maila. Pragnę jednocześnie dodać, że firma pokrywa mi koszty pobytu oraz w sposób prawidłowy rozlicza się ze mną z należnych diet. Proszę o udzielenie mi odpowiedzi, czy w związku z pozostawaniem w ciągłej dyspozycji pracodawca powinien wypłacić mi godziny nadliczbowe i w jakim wymiarze?"
Odpowiedź prawnika: Godziny nadliczbowe w delegacji zagranicznej
Definicję czasu pracy zawiera art. 128 § 1 k.p. Zgodnie z tym przepisem, jest to czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (również podczas delegacji). Chodzi więc o sam fakt pozostawania w dyspozycji pracodawcy. Nie liczy się więc czy w tym okresie pracownik wykonywał pracę czy nie, ważna jest sama gotowość pracownika do jej wykonania. Zgodnie z art. 77[5] § 1 k.p., pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. W tym też czasie pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy. Jeśli podczas podróży służbowych pracownik świadczy pracę w godzinach, które wykraczają poza ustalone normy, to świadczy ją w godzinach nadliczbowych. Zasadniczo za przepracowane godziny nadliczbowe pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. Jednakże zgodnie z postanowieniami kodeksu pracy pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych (może to być oddział zagraniczny) wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Jedynie kierownikom wyodrębnionych komórek organizacyjnych za pracę w godzinach nadliczbowych, ale przypadających w niedzielę i święto przysługuje prawo do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. W efekcie jeśli nie jest Pan pracownikiem zarządzającym ani kierownikiem wyodrębnionej komórki organizacyjnej pracodawcy, to przysługuje Panu wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?