Gospodarstwo rolne w spadku

Pytanie:

"Moja mama wraz ze swoim bratem nabyli w drodze spadku gospodarstwo rolne, każde w 1/2 wysokości. Czy po orzeczeniu Sądu o stwierdzeniu nabyciu tego gospodarstwa w drodze spadku będą ponosić jakieś koszty w Urzędzie Skarbowym?"

Odpowiedź prawnika: Gospodarstwo rolne w spadku

Art. 4 ustawy podatku od spadków i darowizn stanowi, że zwalnia się od podatku nabycie własności gospodarstwa rolnego lub jego części (1/2) oraz innych praw do takiego gospodarstwa lub jego części, jak również działki przyzagrodowej, z wyjątkiem:  

  • budynków mieszkalnych,  
  • budynków zajętych na cele specjalistycznego chowu i wylęgu drobiu lub specjalistycznej hodowli zwierząt wraz z urządzeniami i ze stadem hodowlanym,  
  • urządzeń do prowadzenia upraw specjalnych, jak: szklarnie, inspekty, pieczarkarnie, chłodnie, przechowalnie owoców,

Zwalnia się także od podatku nabycie własności budynków gospodarczych służących bezpośrednio produkcji rolniczej prowadzonej na użytkach rolnych o powierzchni do 1 ha, a nabywcą jest osoba prowadząca gospodarstwo rolne zaliczona do I grupy podatkowej. Do grupy I podatkowej zalicza się małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

Zatem zwolnienie od podatku od spadków i darowizn nabycia własności części gospodarstwa rolnego części takiego gospodarstwa oznacza, że nabycie w drodze spadku gruntów gospodarstwa rolnego, gdy ich powierzchnia nie przekracza 1 ha lub 1 ha przeliczeniowego użytków rolnych, nie zobowiązuje do zapłaty podatku od tego nabycia również wówczas, gdy nabywane grunty nie wejdą w skład gospodarstwa rolnego. 

W pozostałym zakresie spadek w postaci gospodarstwa rolnego, który przekracza zwolniony od podatku powstaje obowiązek podatkowy. Obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze dziedziczenia z chwilą przyjęcia spadku. 

Prosimy również o zapoznanie sie z poradą pod tytułem:

Podatek od spadków


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • damian 2014-05-07 13:44:49

    ojciec przepisał mi gospodarstwo rolne i mam teraz do zapłacenia podatek ,czy przysługuje mi ulga z tego tytułu jako młody nabywca,i jaka prosze o informacje


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika