Granice ustawowego zagrożenia karą

Pytanie klienta:

""Czy wobec osoby, która kwalifikuje się z art. 272 kk (za co grozi do 3 lat pozbawienia wolności) i art. 273 kk (co grozi do 2 lat pozbawienia wolności), następuje sumowanie się kar? Czy ta osoba jest zagrożona łączną karą do 5 lat pozbawienia wolności? Jak to się ustala?""

Odpowiedź prawnika:

Odpowiedź na postawione wyżej pytanie daje treść art. 11 kodeksu karnego. Przepis ten stanowi, iż ten sam czyn może stanowić tylko jedno przestępstwo. Jeżeli czyn wyczerpuje jednak znamiona określone w dwóch albo więcej przepisach ustawy karnej, sąd skazuje za jedno przestępstwo na podstawie wszystkich zbiegających się przepisów. W takiej sytuacji sąd wymierza karę na podstawie przepisu przewidującego karę najsurowszą. Nie stoi to jednak na przeszkodzie orzeczeniu innych środków przewidzianych w kodeksie karnym na podstawie wszystkich zbiegających się przepisów.

Odnosząc te uwagi do przypadku opisanego w pytaniu, jeżeli został popełniony czyn wypełniający znamiona zarówno czynu określonego w art. 272 kk (czyli wyłudzenia poświadczenia nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego lub innej osoby upoważnionej do wystawienia dokumentu) oraz czynu określonego w art. 273 kk (użycia dokumentu, w którym poświadczono nieprawdę), granicę ustawowego zagrożenia określa się na podstawie przepisu przewidującego karę surowszą. W tym wypadku jest to kara z art. 272 kk - kara pozbawienia wolności do lat trzech. O sumowaniu kar nie ma tu zatem mowy.