Grzywna za brak meldunku
Pytanie:
"Otrzymałam pracę w Warszawie. Początkowo dojeżdżałam do pracy, potem zatrzymałam się u Rodziny. Ale nie dopełniłam obowiązku zameldowania się i złożyło się na to wiele przyczyn, między innymi długotrwałe poszukiwanie miejsca do wynajęcia, potem choroba nowotworowa. Ile musiałabym zapłacić grzywny za nie zameldowanie się w Warszawie? Ile wynosi grzywna?"
Odpowiedź prawnika: Grzywna za brak meldunku
Zgodnie z art. 56 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych wykroczenia przeciwko obowiązkowi meldunkowemu podlegają ustawie z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (Dz. U. Nr 12, poz. 114, z późn. zm. ). Z kolei na podstawie art. 147 kodeksu wykroczeń, kto nie dopełnia ciążącego na nim obowiązku meldunkowego, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany. Kto, będąc do tego obowiązany, nie zawiadamia właściwego organu o niedopełnieniu przez inną osobę ciążącego na niej obowiązku meldunkowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Kara ograniczenia wolności trwa 1 miesiąc. W czasie odbywania kary ograniczenia wolności ukarany:
- nie może bez zgody sądu zmieniać miejsca stałego pobytu;
- jest obowiązany do wykonywania pracy wskazanej przez sąd;
- ma obowiązek udzielania wyjaśnień dotyczących przebiegu odbywania kary.
Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5 000 złotych, chyba że kodeks wykroczeń stanowi inaczej (art. 24 § 1 kodeksu wykroczeń).
Jak więc wynika z powyższego ostateczna wysokość grzywny zostanie określona przez sąd (oczywiście w granicach wyznaczonych przez kodeks wykroczeń), który powinien ustalić taką kwotę, która będzie wystarczająca aby skazany nie popełnił już więcej takiego lub innego wykroczenia czy też przestępstwa. Kwota grzywny będzie również uzależniona od możliwości materialnych i finansowych skazanego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?