Hazard online

Pytanie:

"Jak wiadomo w Polsce hazard w Internecie jest zabroniony. Jeżeli wygram 20.000 zł w kasynie i będę chciał za tą wygraną kupić np. auto, a jestem bezrobotny oczywistą sprawą jest że Urząd Skarbowy się zainteresuje skąd mam te pieniądze. Nawet jeżeli zeznam że wygrałem w kasynie online nic mi to nie da ponieważ hazard online w Polsce jest zabroniony. Są państwa gdzie hazard online jest legalny - przypuśćmy że np. jest to Anglia, w której hazard online jest legalny i nieopodatkowany. Jeżeli pojadę na 2 miesiące do Anglii i tam mieszkając będę grał w kasynie internetowym wypłacając te pieniądze bezpośrednio na konto bankowe w UK, dzięki czemu będę miał dowody, że są to pieniądze z pokera online, czy po przyjeździe do Polski będę mógł za nie kupić samochód w pełni legalnie?"

Odpowiedź prawnika: Hazard online

Rzeczywiście w przypadku osoby bezrobotnej, która nie deklaruje w podatkowych zeznaniach rocznych dochodu, zakup wartościowych rzeczy (np. samochodu) może powodować pytania organów podatkowych odnośnie źródła pochodzenia pieniędzy na zakup tych rzeczy. Jeśli podatnik nie ujawni źródeł pochodzenia pieniędzy (np. z tego powodu, że ujawnienie powodowałoby jego odpowiedzialność karną) to organ podatkowy obliczy podatek jak od źródeł nieujawnionych, tj. w wysokości 75%.

Jeśli jednak podatnik wskaże i będzie potrafił udowodnić (np. przelewami bankowymi) źródło pochodzenia pieniędzy to uniknie powyższej konsekwencji. Jednak należy pamiętać, iż polski rezydent podatkowy (osoba mająca stałe miejsce zamieszkania w Polsce) jest obowiązany co do zasady deklarować w Polsce dochody osiągnięte również poza granicami (z zastosowaniem odpowiedniej metody unikania podwójnego opodatkowania). W celu całkowitego uwolnienia się od opodatkowania w Polsce podatnik powinien zmienić swoją rezydencje podatkową na kraj, w którym zamierza osiągnąć dochód, co jednak może być trudne w przypadku dwumiesięcznego pobytu w tym kraju.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika