Hazard online

Pytanie:

Jak wiadomo w Polsce hazard w Internecie jest zabroniony. Jeżeli wygram 20.000 zł w kasynie i będę chciał za tą wygraną kupić np. auto, a jestem bezrobotny oczywistą sprawą jest że Urząd Skarbowy się zainteresuje skąd mam te pieniądze. Nawet jeżeli zeznam że wygrałem w kasynie online nic mi to nie da ponieważ hazard online w Polsce jest zabroniony. Są państwa gdzie hazard online jest legalny - przypuśćmy że np. jest to Anglia, w której hazard online jest legalny i nieopodatkowany. Jeżeli pojadę na 2 miesiące do Anglii i tam mieszkając będę grał w kasynie internetowym wypłacając te pieniądze bezpośrednio na konto bankowe w UK, dzięki czemu będę miał dowody, że są to pieniądze z pokera online, czy po przyjeździe do Polski będę mógł za nie kupić samochód w pełni legalnie?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Rzeczywiście w przypadku osoby bezrobotnej, która nie deklaruje w podatkowych zeznaniach rocznych dochodu, zakup wartościowych rzeczy (np. samochodu) może powodować pytania organów podatkowych odnośnie źródła pochodzenia pieniędzy na zakup tych rzeczy. Jeśli podatnik nie ujawni źródeł pochodzenia pieniędzy (np. z tego powodu, że ujawnienie powodowałoby jego odpowiedzialność karną) to organ podatkowy obliczy podatek jak od źródeł nieujawnionych, tj. w wysokości 75%.

Jeśli jednak podatnik wskaże i będzie potrafił udowodnić (np. przelewami bankowymi) źródło pochodzenia pieniędzy to uniknie powyższej konsekwencji. Jednak należy pamiętać, iż polski rezydent podatkowy (osoba mająca stałe miejsce zamieszkania w Polsce) jest obowiązany co do zasady deklarować w Polsce dochody osiągnięte również poza granicami (z zastosowaniem odpowiedniej metody unikania podwójnego opodatkowania). W celu całkowitego uwolnienia się od opodatkowania w Polsce podatnik powinien zmienić swoją rezydencje podatkową na kraj, w którym zamierza osiągnąć dochód, co jednak może być trudne w przypadku dwumiesięcznego pobytu w tym kraju.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 20.3.2017

  Ochrona graczy przed hazardem

  Ochrona graczy przed negatywnymi skutkami hazardu oraz ograniczenie „szarej strefy” w grach hazardowych – to główne cele nowelizacji ustawy hazardowej. Nowe przepisy wchodzą (...)

 • 5.4.2018

  Kasy fiskalne online ostatecznie uszczelnią VAT...

  Wprowadzony zostanie nowy rodzaj kas rejestrujących (kas online), które będą wyposażone w funkcję umożliwiającą przekazywanie – w sposób automatyczny i bezpośredni – (...)

 • 26.4.2017

  Sprawdź swoje punkty karne on-line

  Kierowcy w całym kraju mogą bez wychodzenia z domu sprawdzić, ile punktów karnych zebrali za wykroczenia drogowe. E-usługa jest dostępna za darmo na portalu Obywatel.gov.pl. Aby z niej skorzystać, (...)

 • 26.4.2018

  Jeden login

  Rada Ministrów przyjęła tzw. ustawę węzłową. Przewiduje ona wprowadzenie jednego, spójnego loginu/identyfikatora, który docelowo umożliwi korzystanie ze wszystkich cyfrowych (...)