Honorowanie prawa jazdy z Hongkongu

Pytanie:

Mam gościa z Hong - Kongu który ma prawo jazdy wydane w tym kraju, a chciałby jeździć samochodem w naszym kraju i innych krajach unii europejskiej. Czy osoba posiadająca prawo jazdy wydane w Hong - Kongu może kierować pojazdami w Polsce i UE? Czy w/w osoba może na podstawie posiadanego prawa jazdy uzyskać prawo jazdy uprawniające do kierowania pojazdami na terenie Polski i UE, jeżeli tak to jakie warunki może spełnić?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Kwestia uprawnień do kierowania pojazdami jest ujęta w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 94 ust. 1 ustawy „Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odpowiednim pojazdem silnikowym może kierować osoba posiadająca ważne zagraniczne prawo jazdy wydane przez:

1) państwo członkowskie Unii Europejskiej, Konfederację Szwajcarską lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronę umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym - w okresie ważności prawa jazdy

2) państwo:

a) będące stroną Konwencji o ruchu drogowym, sporządzonej w Wiedniu dnia 8 listopada 1968 r. (Dz. U. z 1988 r. Nr 5, poz. 40 i 44)

b) niewymienione w pkt 1, którego wzór prawa jazdy jest zgodny z wzorem określonym w Konwencji, o której mowa w lit. a

- w okresie 6 miesięcy od daty rozpoczęcia stałego lub czasowego pobytu, nie dłużej jednak niż przez okres ważności prawa jazdy

Aby obywatel Hongkongu mógł kierować pojazdami w Polsce, to wzór jego prawa jazdy musi być zgodny z wzorem określonym w Konwencji o ruchu drogowym z 8 listopada 1968 r. (Hongkong nie jest stroną tej Konwencji). Jeżeli zagraniczne prawo jazdy nie jest zgodne ze wzorem określonym w Konwencji, to warunkiem otrzymania polskiego prawa jazdy jest zdanie części teoretycznej egzaminu państwowego - warunek ten nie dotyczy prawa jazdy wydanego przez państwo członkowskie Unii Europejskiej, Konfederację Szwajcarską lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu. Ponadto osoba, która posiada krajowe prawo jazdy wydane za granicą, która zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, może otrzymać polskie krajowe prawo jazdy po oddaniu zagranicznego ważnego prawa jazdy organowi wydającemu prawo jazdy.

Możliwość dopuszczenia obywatela Hongkongu do poruszania się po krajach Unii Europejskiej wynika z odpowiednich przepisów poszczególnych państw. Niewykluczone, że mogą one wymagać spełnienia innych warunków w celu dopuszczenia obywateli określonych państw do poruszania się po drogach krajów członkowskich Unii Europejskiej.

 

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 11.1.2005

    Wymiana praw jazdy

    Przypominamy naszym Użytkownikom, że zgodnie z art. 150 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, prawa jazdy i inne dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami lub potwierdzające (...)

  • 6.12.2004

    Wymień swoje prawo jazdy zanim utraci ważność!

    Z końcem roku stracą ważność prawa jazdy wydawane od 1 stycznia 1984 roku do 30 kwietnia 1993 roku. Wymieniać prawo jazdy można od 1 sierpnia 2000 r. niezależnie od daty ich uzyskania (w praktyce (...)

  • 22.6.2018

    Niesłyszący za kierownicą

    Nowelizacja przesądza, że ograniczenia słuchu nie są przeciwskazaniem zdrowotnym w możliwości zdobycia prawa jazdy w kategorii C i C1 (samochody ciężarowe). Stwarza osobom niesłyszącym lub niedosłyszącym, (...)

  • 26.6.2018

    Kolejna zmiana ustawy o kierujących pojazdami

    Dzięki zmianom w ustawie o kierujących pojazdami, osobie ubiegającej się o prawo jazdy oraz o pozwolenie na kierowanie tramwajem będą realnie groziły konsekwencje prawne w przypadku złożenia nieprawdziwego (...)

  • 25.3.2018

    Delagacja - Czym są podróże służbowe i jazdy lokalne?

    W niniejszym artykule skupimy się na wyjaśnieniu pewnych podstawowych pojęć dotyczących wykorzystywania samochodów na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Chodzi tu o \"podróże (...)