e-prawnik.pl Porady prawne

Import sprzętu komputerowego (myszki) z USA

Pytanie:

Rozważam możliwość zamówienia znaczącej ilości sprzętu komputerowego z USA (praktycznie same myszki komputerowe). Nie prowadzę jednak żadnej działalności gospodarczej, zamówienie byłoby więc adresowane do osoby prywatnej. Podkreślam, że jest to znacząca liczba myszek (kilkaset sztuk, o łącznej wadze około 50kg). Czy Urzad Celny może stwarzać jakiekolwiek problemy w takiej sytuacji, np. odmówic wydania mi towaru?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Import sprzętu komputerowego (myszki) z USA

Żeby dowiedzieć się, czy w zakresie importu z USA określonych towarów obowiązują jakieś ograniczenia i jaka jest aktualna stawka celna - trzeba sprawdzić taryfę celną (pogram w Internecie: TARIC). Informacje zawarte w niej mogą się jednak zmienić z dnia na dzień. Stawka celna stosowana obecnie dla wymienionego sprzętu to 0 % i nie ma raczej ograniczeń w zakresie importu takiego sprzętu z USA. Choć na sprzęt objęty kodem TARIC 8473 30 10 90 do wywozu z USA potrzebne jest zezwolenie.

Nie ma na niego akcyzy. Trzeba będzie jendak zapłacić VAT (art. 17 ustawy o VAT, na zasadach określonych w Dziale VII tej ustawy), chyba żeby zachodziło jakieś zwolnienie z art. 45-80 ustawy o VAT.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ