Informacja na stronie www jako dowód w sprawie

Pytanie:

"Firma umieszcza nieprawdziwą informację na swojej stronie www. Czyn ten może być zaskarżony z powództwa cywilnego. Jednak w każdej chwili informacja ta może zniknąć z witryny internetowej bez śladu. Śladem po tej szkodliwej informacji może być tzw zrzut ekranowy lub zapisanie pliku strony na dysku komputera. W jaki sposób skutecznie z takiego zapisu zrobić dowód w sprawie? Wszelki pliki cyfrowe mogą być modyfikowane i właściciel strony może sie wypierać autentyczności zapisu. Czy przejrzenie strony www w obecności notariusza (lub innego świadka?) oraz sporządzenie protokołu z tych oględzin będzie wystarczające? Czy może są inne sposoby?"

Odpowiedź prawnika: Informacja na stronie www jako dowód w sprawie

Kodeks postępowania cywilnego przewiduje, że „sąd może dopuścić dowód z filmu, telewizji, fotokopii, fotografii, planów, rysunków, oraz płyt lub taśm dźwiękowych i innych przyrządów utrwalających albo przenoszących obrazu lub dźwięku” (art. 308 Kpc). W związku z tym możliwe jest przeprowadzenie dowodu np. z płyty CD z nagranym zrzutem ekranu. Sąd nie ma jednak obowiązku takiego dowodu dopuszczać, a nawet jeśli tak uczyni, to sam oceni jego moc dowodową. Natura takich dowodów sprawia, że mogą być one łatwo podrabiane czy fałszowane, dlatego wymagają one ostrożnego podejścia. Sąd może zarządzić badanie takiego środka dowodowego z udziałem biegłych.

Treść strony internetowej można udowadniać przy pomocy wszelakich środków dowodowych, w tym także za pomocą zeznań świadków, którzy odwiedzali stronę i zauważyli określone informacje. Gdyby rzeczywiście doszło do zmiany treści, można wnioskować o przesłuchanie informatyka, który tę zmiany wprowadzał. Sama strona jest gdzieś zapisana w postaci elektronicznej. Nawet jeżeli pewne dane zostaną skasowane, niekiedy możliwe jest ich odzyskanie przy pomocy biegłych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika