Intercyza z datą wsteczą

Pytanie:

"Jesteśmy z żoną od 10 miesięcy w faktycznej separacji (zostałem zmuszony do opuszczenia domu), nie mamy rozdzielności majątkowej. W tym czasie żona nabyła samochód na współwłasność z inną osobą (nie wiem z kim), jak twierdzi otworzyła linie kredytowe na kwotę ok.16000 pln. Czy te działania mieszczą się w zakresie zwykłego zarządu majątkiem wspólnym? Czy można notarialnie znieść wspólność majątkową z datą wsteczną? Czy po zniesieniu wspólności majątkowej będę odpowiadał za długi żony zaciągnięte przed uzyskaniem rozdzielności majątkowej? "

Odpowiedź prawnika: Intercyza z datą wsteczą

Zaliczenie kupna samochodu czy zaciągniecia kredytu przez Pana żonę do czynności zwykłego zarządu bądź też czynności ten zakres przekraczających zależy od konkretnej sytuacji majątkowej i zarobkowej zarówno Pana jak i Pana żony. Nie jest bowiem możliwa abstrakcyjna ocena znaczenia danej czynnosci w konkretnej rodzinie. Zazwyczaj przyjmuje się, że w przypadku gdy jedna ze stron prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą, jej swoboda w zawieraniu umów jest większa i dlatego uważa się, że zawieranie takich umów, które mieszczą się w zakresie normalnych transakcji gospodarczych danego przedsiębiorstwa nie wymagają zgody współmałżonka. Zakwalifikowanie przedstawionych przez Pana czynności bądź do czynności zwykłego zarządu, bądź do czynności przekraczających zwykły zarząd zależy więc od konkretnego układu stosunków majątkowych w rodzinie. Więcej informacji na temat czynności przekraczających zwykły zarząd można znaleźć w poradzie Kiedy możesz wziąć pożyczkę bez zgody męża? Umowne wyłączenie wspólności majątkowej przez małżonków wywiera skutek tylko na przyszłość, a dodatkowo skuteczność zawartej umowy wobec osób trzecich zależy od tego, czy zawarcie tej umowy było wierzycielowi wiadome. Jeśli wierzyciel nie wie o zawarciu umowy majątkowej małżeńskiej między małżonkami, w razie zaciągnięcia zobowiązania przez jednego z nich, nadal odpowiadać będą obydwoje małżonkowie. Zniesienie wspólności majątkowej małżeńskiej z datą wsteczną i ze skutkiem wobec osób trzecich, niezależnie od ich wiedzy co do zniesienia tej wspólności, ma miejsce tylko w przypadku zniesienia wspólności majątkowej przez sąd na podstawie art. 52 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Zniesienie wspólności w drodze orzeczenia sądu może nastąpić tylko z "ważnych powodów", na żądanie jednego z małżonków (do takich ważnych powodów orzecznictwo zalicza faktyczną separację małżonków). Data zniesienia wspólności majątkowej nie może być jednak wcześniejsza niż dzień powstania ważnych powodów, uzasadniających jej zniesienie. Więcej informacji na temat zniesienia wspólności majątkowej przez sąd znajduje się w opinii Co uzasadnia zniesienie wspólności majątkowej małżeńskiej z datą wsteczną - opinia prawna


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika