e-prawnik.pl Porady prawne

Irlandzkie prawo jazdy w Polsce

Pytanie:

Posiadam tzw. provisional driving licence wydane w Irlandii (do czasu zdania egzaminu z jazdy nie mogę poruszać się po autostradach) czy jest możliwość wymienienia go u nas na prawo jazdy polskie?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Irlandzkie prawo jazdy w Polsce

29.3.2006

Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odpowiednim pojazdem silnikowym może kierować osoba posiadająca ważne zagraniczne prawo jazdy wydane przez państwo członkowskie Unii Europejskiej - w okresie ważności prawa jazdy.

Osoba posiadająca krajowe prawo jazdy wydane za granicą, która zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, może otrzymać polskie krajowe prawo jazdy po oddaniu zagranicznego ważnego prawa jazdy organowi wydającemu prawo jazdy. Jeżeli zagraniczne prawo jazdy nie jest zgodne z wzorem określonym w Konwencji, dodatkowym warunkiem otrzymania polskiego prawa jazdy jest zdanie części teoretycznej egzaminu państwowego - warunek ten nie dotyczy prawa jazdy wydanego przez państwo członkowskie Unii Europejskiej. Jeżeli prawo jazdy wydane za granicą zawiera ograniczenie terminu ważności, ograniczenie ze względu na stan zdrowia lub inne, należy to ograniczenie uwzględnić w wydanym prawie jazdy.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Re: Irlandzkie prawo jazdy w Polsce

Marta

14.9.2009 13:12:29

Re: Irlandzkie prawo jazdy w Polsce

Coś tu jest nie tak.... mianowicie mam na myśli to, że provisional(a) można używać TYLKO na terenie Irlandii (jest na nim zamieszczona taka klauzula), więc oczywiste jest, że nikt go w Polsce nie wymieni na polskie prawo jazdy.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ