Jak należy wyrazić wartość udziału w spółce
Pytanie:
"Czy wartość nominalna udziału w spółce z o. o., spełniająca kryterium art. 154 § 2 ksh, może mieć wartość niższą niż 1 złoty, np. 70,33 zł. Pytanie dotyczy tak udziałów równych jak i nierównych."
Odpowiedź prawnika: Jak należy wyrazić wartość udziału w spółce
Żaden z przepisów kodeksu spółek handlowych, dotyczących wielkości udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (tj. art. 154 §2, 181 §2, 183 §3 k.s.h.), nie stawia wymogu zaokrąglenia wartości udziału do pełnych złotych. Skoro brakuje takiego rozróżnienia, należy stosować ogólną zasadę, w myśl której 1 złoty dzieli się na 100 groszy (art. 1 ust. 2 ustawy o denominacji złotego). O ile określenie takiego udziału jest zasadne z praktycznego punktu widzenia, nie ma prawnych przeszkód, aby to uczynić.
Jednakże proszę pamiętać, że w przypadku gdy każdy ze wspólników może mieć więcej niż jeden udział w spółce, wtedy wszystkie udziały powinny mieć równą wartość (wtedy wszystkie udziały powinny mieć wartość 70,33 zł). Jeżeli każdy ze wspólników może mieć tylko jeden udział, udziały mogą mieć różną wartość, których kwota może być wyrażona w jednostkach niższych niż 1 złoty.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?