Jaki jest termin na powiadomienie strony o prowadzonym postępowaniu zażaleniowym?
Pytanie:
"W ubiegÅ‚ym roku zÅ‚ożyÅ‚am zawiadomienie do prokuratury o przestÄ™pstwie z art. 190 Kodeksu karnego. Jako czÅ‚onek wspólnoty mieszkaniowej, byÅ‚am straszona przez zarzÄ…dcÄ™ wspólnoty, z którym wspólnota rozwiÄ…zaÅ‚a umowÄ™. Straszenie miaÅ‚o miejsce w trakcie prób odebrania dokumentacji wspólnoty. Straszenie byÅ‚o adresowane do mnie w obecnoÅ›ci Å›wiadków, w rodzaju: „jest pani moim wrogiem, jeszcze pani pożaÅ‚uje, bÄ™dzie siÄ™ pani żegnać wczeÅ›niej niż siÄ™ to pani wydaje”. Po wizytach u byÅ‚ego zarzÄ…dcy przez okres pół roku miaÅ‚am w nocy telefony do domu oraz do pracy (prowadzÄ™ dziaÅ‚alność gospodarczÄ… w swoim lokalu). Telefony byÅ‚y zastrzeżone, osoba dzwoniÄ…ca po odebraniu telefonu zaraz siÄ™ rozÅ‚Ä…czaÅ‚a. PoÅ‚Ä…czenia, godziny i daty notowaÅ‚am. Na jednym z ostatnich spotkaÅ„ byÅ‚y zarzÄ…dca zakomunikowaÅ‚ mi że bÄ™dzie mi utrudniaÅ‚ dziaÅ‚alność gospodarczÄ…. Na drugi dzieÅ„ otrzymaÅ‚am telefon z pogróżkÄ…: „niech siÄ™ pani boi”. Telefon zapisaÅ‚ siÄ™ w telefonie komórkowym. Po tych ostrzeżeniach, w krótkim czasie osoba niezidentyfikowana zamalowaÅ‚a mi szyby w biurze, uszkodziÅ‚a zamek w drzwiach antywÅ‚amaniowych, skradziono mi samochód. Po tych zdarzeniach zrobiÅ‚am doniesienie do prokuratury w sprawie przestÄ™pstwa, wskazujÄ…c byÅ‚ego zarzÄ…dcÄ™ jako osobÄ™ podejrzanÄ…. W sprawie drzwi i samochodu otrzymaÅ‚am zawiadomienie o umorzeniu Å›ledztwa. Natomiast w sprawie telefonów toczyÅ‚o siÄ™ postÄ™powanie, na które otrzymaÅ‚am postanowienie o umorzeniu, od którego wniosÅ‚am w terminie 7 dni zażalenie z wnioskiem o ponowne wszczÄ™cie Å›ledztwa. Pismo zÅ‚ożyÅ‚am 5 stycznia 2005 r. We wniosku wskazaÅ‚am bÅ‚Ä™dy w ustaleniach, w rodzaju podania do operatora bÅ‚Ä™dnego numeru telefonu, na który dzwoniono. Dzisiaj jest 5 marca 2005 r. i nie mam żadnej odpowiedzi z prokuratury. Czy prokurator winien mnie powiadomić, jak jest rozpatrzone moje zażalenie? W terminie do odwoÅ‚ania (7 dni) byÅ‚am w prokuraturze w celu przejrzenia dokumentacji dochodzenia. ZwróciÅ‚am siÄ™ na piÅ›mie o udostÄ™pnienie kserokopii dokumentów. Do dzisiaj nie dostaÅ‚am odpowiedzi. Czy prokurator powinien mi udostÄ™pnić ksero dokumentów? Czy regulujÄ… to odpowiednie przepisy?"
Odpowiedź prawnika: Jaki jest termin na powiadomienie strony o prowadzonym postępowaniu zażaleniowym?
-
Zażalenie na postanowienie o umorzeniu śledztwa wnosi się do prokuratora nadrzędnego za pośrednictwem prokuratora, który wydał lub zatwierdził zaskarżone postanowienie. Prokurator ten może sam przychylić się do zażalenia i zmienić postanowienie. Dopiero w sytuacji, jeśli uzna zażalenie za bezzasadne, przekazuje sprawę prokuratorowi nadrzędnemu. (art. 463 § 1 w zw. z art. 465 § 1 Kodeksu postępowania karnego). Prokurator nadrzędny rozpatruje zażalenie i ma dwie możliwości. Zgodnie z art. 306 § 2 Kpk bądź uchyla zaskarżone postanowienie (jeśli uzna zażalenia za słuszne), bądź przekazuje zażalenie wraz z aktami sprawy i uzasadnieniem swego stanowiska do sądu rejonowego właściwego dla miejsca popełnienia przestępstwa (jeśli nie przychyli się do zażalenia). O pozytywnym rozstrzygnięciu (uwzględnieniu zażalenia przez prokuratora) zostanie Pani powiadomiona. W sytuacji, jeśli prokurator nadrzędny nie przychyli się do zażalenia, nie otrzyma Pani informacji o przekazaniu akt do sądu, gdyż czynność ta ma charakter jedynie techniczny i nie wydaje się żadnego rozstrzygnięcia. W przepisach prawa nie jest określony termin, w jakim prokurator nadrzędny ma przekazać akta do sądu. Gdy sprawa będzie już w sądzie, zostanie Pani poinformowana o terminie posiedzenia, na którym zażalenie będzie przez sąd rozpatrywane. Jeżeli nie stawi się Pani na posiedzeniu (obecność nie jest obowiązkowa), sąd powiadomi Panią o treści rozstrzygnięcia (art. 100 § 2 Kpk). Przepisy nie określają terminu, w jakim do strony ma zostac wysłane powiadomienie o treści rozstrzygnięcia. Jest to kwestia techniczna należąca do sekretariatu obsługującego dany organ.
-
W postępowaniu przygotowawczym, jako pokrzywdzona, ma Pani status strony postępowania (art. 299 § 1 Kpk). Zgodnie z art. 156 § 5 Kpk, służy Pani prawo wglądu do akt sprawy oraz sporządzania odpisów i kserokopii lecz jedynie za zgodą osoby prowadzącej postępowanie przygotowawcze. Przepisy prawa nie określają kryteriów udzielania owej zgody. Na decyzję w sprawie odmowy sporządzenia kserokopii akt sprawy, nie przysługuje środek odwoławczy. Zażalenie przysługuje jedynie na odmowę udostępnienia akt (art. 159 Kpk). Brak jest również środka dyscyplinującego do podjęcia decyzji w sprawie złożonego przez Panią wniosku.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?