Jakie mogą być zarzuty apelacji

Pytanie:

"Jakie mogą być zarzuty apelacji?"

Odpowiedź prawnika: Jakie mogą być zarzuty apelacji

Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego [ dalej k.p.c ] (ustawa z dnia 17 listopada 1964r. , Dz. U. 164 nr 43 poz. 296 z późn. zm.) - stanowić może podstawę apelacji. Należy bowiem wskazać w niej zwięzłe przedstawienie zarzutów i ich uzasadnienia. Warto wyjaśnić, czym jest zarzut apelacji. Można go zdefiniować jako twierdzenie skarżącego, że zaskarżony wyrok sądu pierwszej instancji jest wadliwy ze względu na niewłaściwe zastosowanie prawa materialnego lub uchybienia procesowe, które miały wpływ na jego treść (tak W. Broniewicz w glosie do wyroku SN z 1 grudnia 2000 r., V CKN 153/2000, OSP 2002/5 str. 235). Zarzuty apelacji mogą dotyczyć obrazy prawa materialnego, naruszenia przepisów postępowania jak i błędnego ustalenia stanu faktycznego sprawy.
Zarzuty naruszenia prawa materialnego dotyczą sfery merytorycznej orzeczenia, zastosowania i interpretacji przepisów prawa przez sąd. Może to być np. zastosowanie niewłaściwego przepisu, nie mającego zastosowania do rozpatrywanej sprawy (błąd w subsumcji). Kolejna kategoria zarzutów dotyczy nieprawidłowości w przeprowadzeniu postępowania przed sądem pierwszej instancji. Na te jednak strona nie może skutecznie powoływać w apelacji, jeżeli nie zwróciła uwagi sądu na to uchybienie w toku posiedzenia, a w razie nieobecności - na najbliższym posiedzeniu, chyba że niezgłoszenie zastrzeżenia nastąpiło bez jej winy (art. 162). Ponadto, należy zauważyć, że strona w apelacji może przytaczać nowe fakty i dowody na ich poparcie, jeśli potrzeba ich powołania wyniknęła później lub powołanie ich w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji nie było możliwe (art. 368 § 1 pkt 4 k.p.c.). Jednocześnie należy wskazać na tezę wyroku Sądu Najwyższego z dnia 24 marca 1999 r.: Wydanie niekorzystnego dla strony wyroku nie może stanowić samoistnej podstawy powołania się w postępowaniu apelacyjnym na nowe fakty i dowody (sygn. PKN 640/98, OSNAPiUS 2000, nr 10, poz. 389) oraz wyroku SN z 9 grudnia 1998r.: Skarżący nie może też wnioskować w apelacji o przeprowadzenie dowodu z przesłuchania stron, jeżeli dowód taki został już dopuszczony w I instancji, a strona przez własne niestawiennictwo uniemożliwiła jego przeprowadzenie (sygn. I PKN 505/98, OSNAPiUS 2000, nr 3, poz. 110). Sąd II instancji rozpoznaje sprawę na podstawie materiału procesowego zebranego w obu instancjach, bada ponownie całą sprawę (w granicach zaskarżenia apelacyjnego), rozstrzyga, czy przytoczone przez stronę zarzuty uzasadniają wniosek o zmianę lub uchylenie wyroku sądu I instancji.

Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika