Jazda na łyżworolkach w stanie nietrzeźwości

Pytanie:

"Czy jeżdżenie na łyżworolkach po spożyciu alkoholu, grozi sankcją karną w momencie kontroli np. policyjnej tak samo jak jechanie w stanie nietrzeźwym na rowerze? Jaka grozi sankcja karna z powodu jeżdżenia na łyżworolkach w stanie nietrzeźwym?"

Odpowiedź prawnika: Jazda na łyżworolkach w stanie nietrzeźwości

Zgodnie z art. 178a § 2.  kodeksu karnego kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż mechaniczny, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.   Stan nietrzeźwości w rozumieniu tego kodeksu zachodzi, gdy:

  1.  zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub 
  2. zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.  

Zgodnie zaś z art. 87 § 2.kodeksu wykroczeń, kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1,podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny

Sformułowane w ustawach kodeks karny i kodeks wykroczeń zakazy odnoszą się do prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu. Zatem dla ustalenia, czy jazda na łyżworolkach w stanie nietrzeźwości stanowi jeden z czynów zabronionych przez te ustawy, konieczne jest stwierdzenie, że łyżworolki są rodzajem pojazdu.  W tym miejscu należy zauważyć, że ustawy te nie definiują pojęcia „pojazdu”. W kwestii tej można sięgnąć do ustawy prawo o ruchu drogowym, która  pod pojęciem pojazdu  rozumie środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze (drogę to w świetle tych przepisów wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane). Naszym zdaniem łyżworolek nie można zakwalifikować jako pojazdu. Jednak jeśli oprócz jazdy na łyżworolkach w stanie nietrzeźwości, osoba ta spełniła znamiona również innych czynów (np. powodowanie zagrożenia w ruchu czy zakłócanie porządku i spokoju publicznego) wówczas możliwe będzie ukaranie takiej osoby. Kara będzie wówczas zależała od konkretnych czynów, których znamiona zachowanie łyżworolkarza wypełniło.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika